Yeşil Çay ve Kilo Verme İlişkisi

16.08.2021
167
Yeşil Çay ve Kilo Verme İlişkisi

Düzenli olarak kahve içen milyonlarca insandan biriyseniz, kahveyi biraz azaltıp, taze yeşil çay içmeyi düşünmelisiniz çünkü Yeşil çay ve kilo verme ilişkisi üzerinde yapılan araştırmalar var ve hepsi de yeşil çayın kilo vermeyi kolaylaştırdığını belirtir. Çünkü yeşil çay, zengin mineral-vitamin deposudur ve anti-oksidan içerir. Bu makale yeşil çayın kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğini, sizin için nasıl iyi olduğunu ve yeşil çayın neye iyi geldiğini açıklayacaktır.

 

Yeşil Çayın Faydaları

Birçok insan, serbest radikallerle savaşma yeteneği nedeni ile bilinçli olarak yeşil çay tüketir. Potansiyel olarak zararlı kimyasalların ne kadarının günlük beslenmemizde mevcut olduğu hesaba katılırsa, gerçekten doğal beslenmiyoruz ve sürekli vücudumuza zarar veren serbest radikaller depoluyoruz. Bunları ortadan kaldıracak bir iksire ihtiyacımız var. Kahve biraz olsun bunu başarıyor ama, yeşil çay çok daha iyi başarıyor.

Yeşil çay ve kilo verme ilişkisi üzerinde araştırma yapan kuruluşlar, yeşil çayın faydalarının, antioksidan olduğu bilinen kateşinlerin varlığı ile doğrudan ilişkili olduğuna inanmaktadır. O halde yeşil çay neye iyi gelir ve kalbinizi sağlıklı tutmanıza nasıl yardımcı olabilir sorusu gündeme gelir. Yeşil çay, kan basıncını düşürür, tek başına bu yarar bile yeterlidir. Bulgular bununla da sınırlı değil; yeşil çay ayrıca atardamarlarınızdaki kolesterol oluşumunu azaltabiliyor.

Yararları yeni keşfedilen Yeşil çayın sağlığa faydalarından bir diğeri, L-theanine adı verilen bileşiklerdir. L-theanine’in ayrıca yaşlanmayı önlüyor. Beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor. Yeşil çayın kilo vermeye etkisi nedir? Hem su hem lif içeriği nedeni ile bu çay, metabolizmayı hızlandırıyor. Daha iyi dışkılama sağlıyor, kabızlığı önlüyor. İçindeki kateşin maddesi, kalp için çok faydalıdır.

Egzersiz yaparken zorlanmanızı da önler. Yeşil çay hafıza ve bilişsel bozulma sorunlarını ortadan kaldırır. Yeşil çay polifenol düşürücü maddeler de içerir ki; bir çalışmada, hücrelerinde çok miktarda polifenol bulunan kişilerin, polifenol fazlalığıyla ilişkili bilişsel bozulma sorunu geliştirdiklerini gösteriyor. Görüldüğü gibi, yeşil çay ve kilo verme ilişkisi doğrudan değil dolaylıdır.

Kilo vermek, tek başına yeşil çay tüketmekle olacak iş değil, çok daha kompleks bir iştir.  Kilo vermek; az yemekle olur. Spor yapın ya da yapmayın, az yediğinizde, vücut kendi ihtiyacı olan enerjiyi, mecburen depolarından alacak. Depolardaki yağları tüketmeye başlayacak. O yüzden zayıflamanın tek bir anahtarı var, egzersiz yapın ya da yapmayın, sadece az yemek yiyin. Bu noktada, çok hızlı kilo verdiren çaylar, kürler ne kadar sağlıklı sorusu akla gelecektir. Hızlı kilo verdiren tüm yollar-diyetler vücuda zarar verir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Diyetimi Bozdum, Ertesi Gün Ne Yapmalıyım?

 

 

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.