Vitiligo Hastalığı Nedir? , Belirtileri ve Tedavisi

17.08.2021
133
Vitiligo Hastalığı Nedir? , Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo hastalığı nedir?

Vitiligo hastalığı nedir? sorusu birçok hasta ve yakını tarafından merak edilen. Vitiligo, cildin pigmentasyonunu kaybetmesine neden olan bir durumdur. Cilt hücrelerini etkileyen ve renk pigmenti melanin üretmelerini engelleyen genetik bir durumdan kaynaklanır. Vitiligo belirtileri genellikle beyazdan başka renkte olmayan lekeler olduğundan, hastanın durumu tam olarak tespit etmesi oldukça zor bir durum olabilir. Deri hücrelerinin güneş ışığı gibi bir uyarana tepki olarak melanin üretmesi nedeniyle, vitiligo semptomları genellikle güneş yanıkları veya akne ile karıştırılır.

Vitiligo Hastalığı

Vitiligo semptomları olan birçok kişi, tedavi aramak yerine problemlerini örtbas etmeye karar verebilir. Bazıları, güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçınmak gibi bir yaşam tarzı değişikliğini tercih eder. Diğerleri pahalı tedaviler veya yan etkilerin verdiği tedirginlikle doktora gitmemeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, vitiligo belirtileri olanlar ve ilaçlara veya güneş kremine güvenmek istemeyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur.

Lekeleri Elbise ile Gizlemek

Vitiligo hastalığının neden olduğu lekeleri kapalı giysilerle kamufle edebilirsiniz.  Vitiligo hastalarının çoğu, cilt lekelerini  gizlemek için tişört, uzun pantolon ve uzun kollu kıyafetleri tercih eder. Hastalığı gizleyerek kendilerine ve başkalarına duygusal etkiyi azalttıklarını düşünüyorlar. Farklı vitiligo hastalığı türleri için önerilebilecek farklı giysi türleri vardır. Hafif vitiligo vakaları için hastalar uzun kollu gömlek ve şort giymeyi tercih edebilir. Zamanla, bu kapalı giysiler cildin daha etkili bir şekilde iyileşmesine bile yardımcı olabilirler.

Orta veya şiddetli vitiligo için hastaların bütün bir tedavi rejiminden geçmesi gerekebilir. Çoğu zaman, bunlar hastalığı mümkün olduğunca gizlemek için daha güçlü kremler kullanabilirler. Bazı durumlarda, şiddetine bağlı olarak, aşırı lekeli bölgeleri tedavi etmek için fototerapi de önerilebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

vitiligo tedavisi izmir 2

A Vitamini Vitiligo

Bu cilt durumu için başka bir tedavi seçeneği, A vitamini olarak bilinen retinoidleri içeren bir çözelti enjeksiyonlarını içerir. A vitamini, vücudun daha fazla melanosit cilt hücresi üretmesine yardımcı olur, bu hücreler, insan derisine renk veren pigment olan melanin üreten hücrelerdir. Bu ilaçlar tipik olarak etkilenen bölgelere ayda birkaç kez cilde enjekte edilir. Vitiligonun ciddiyetine bağlı olarak, hastalar genellikle üç ay ile altı ay arasında normal aktivitelerine devam edebilirler.

Homeopatik Bileşenlerle Vitiligo Tedavisi

Hastalığı ilaçlara, kimyasallara veya ameliyatlara güvenmeden tedavi etmenin basit bir yolu vardır. Bu tedavinin adı  homeopatidir Homeopatlar, doğal maddeleri karıştırarak, kendilerince bir doğal ilaç -kür üretiyorlar ve yıllardır bu kür işe yaramaya devam ediyor. Melanositler, cildimize rengini veren madde olan melanin üretiminden sorumludur. Melanositlerin üretiminde veya aktivitesinde bir dengesizlik olduğunda, sonuç vitiligo hastalığı olur. Homeopatik bileşenler vücuttaki melanositlerin hem kalitesini hem de miktarını iyileştirmek için çalışırlar ve bu da genel sağlığı iyileştirir. Homeopati, vitiligo gibi kalıtsal hastalıklar için tamamen doğal, güvenli ve nazik bir tedavi sağlar.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.