Tavuk Derisi Hastalığı Keratosis Pilaris Nedir, Nasıl Geçer?

02.08.2022
115
Tavuk Derisi Hastalığı Keratosis Pilaris Nedir, Nasıl Geçer?

Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Neden Olur?

Tavuk derisi hastalığı (Keratosis Pilaris) , çoğu kişinin mustarip olduğu konuların başında gelir. Deri üzerinde, dökülme ve kızarıklık oluşumu şeklinde görülmektedir. Kızarıklığın yanı sıra farklı renkler de de oluşabilir. Tavuk derisi görünümü olan kişilerde kaşıntı gibi belirtiler yoktur. Bulaşıcı bir etkisi de söz konusu olmaz. Tavuk derisi görünümünün neden ve hangi nedenlerden dolayı ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir.

Sağlık açısından büyük sorunlar teşkil etmezken, kişiler estetik açıdan tedirgin olmaktadır. Ciltte meydana gelen bu döküntü ve kızarıklıklar strese neden olmaktadır. Kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle tavuk derisi görünümü kişiler için büyük bir sorun halini almıştır.

Ciltte bulunan keratin maddesinin artması nedeniyle tavuk derisi görünümü (Keratosis Pilaris) meydana gelmektedir. Kıl köklerinde yer alan ölü hücrelerin atılmasında sorun  olduğu için bu görüntü ortaya çıkmaktadır. Keratin seviyesinde artış olamayan ciltlerde böyle bir görünüm oluşmaz. Bunun yani sıra vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağları almaması durumunda da tavuk derisi cilt görünümü ile karşı karşıya kalınmaktadır. Omega 3 ve Omega 6 yağları vücudun ihtiyacı olan sağlıklı yağlar arasındadır. Bu nedenle bu yağları tüketmemek ciltte tavuk derisi görünümüne neden olur.

Tavuk derisi görünümü (Keratosis Pilaris) her 5 kişiden birinde ortaya çıkan cilt sorunlarından biridir. Sağlık açısından olumsuz bir yanı olmasa da daha estetik görünen bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için sorun olabilmektedir. Cildin tümünde oluşabilen bu görünümden kurtulmak elbette ki mümkündür. Bunun için profesyonel kişilerden yardım almak zorunlu değildir. Evde uygulanabilen işlemler ile de azaltmak imkanı vardır. Elbette ki tamamen yok olmaz, evde yapılan uygulamalar sadece azalmasına yardımcı olur.

Tüm nedenleri bilinmemekle beraber en temel etken olarak genetik faktörler göz önünde bulunmaktadır. Genetik olarak aktarılan bir sorun olduğunu söylemek mümkündür. Fakat yaygın olarak görülen bir cilt sorunu olduğu için sadece genetik faktörler ile açıklamak pek uygun olmamaktadır. Sağlıksız beslenme ve ciltte ki nem oranının az olması da önemli nedenlerden sadece birkaç tanesidir. Önemli olan cildin ihtiyacı olanı karşılamaktır.

Cildim Tavuk Derisi Gibi Ne Yapmalıyım?

Cildi tavuk derisi gibi olan ve bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler için birçok seçenek vardır. Bu görüntüden hoşlanmayan kişiler için ilk alternatif cilde peeling uygulamak. Peeling kullanımı sayesinde ciltte olan ölü deri temizlenmiş ve yenilenmiş olur. Ölü derilerden arınan cilde yoğun nemlendirici desteği de son derece önemlidir.

Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek de alınabilecek önlemlerden biridir. Bol su içmek vücudun en büyük kurtarıcısıdır. Birçok cilt sorununda önerilmektedir. Sağlıksız beslenme birçok soruna yol açtığı gibi tavuk derisi görünümüne de neden olabilir. Bu nedenle yararlı ve cilt dostu besinler tüketmek yapılması gereken en önemli adımdır. Yapılacak ve uygulanacak basit adımlar ile tavuk derisi görünümünden kurtulmak mümkündür.

Bu konuda daha temkinli davranmak isteyen kişiler bir doktor veya profesyonel kişiden yardım alabilir. Ancak çok ciddi bir sorun olmadığı için basit yöntemlerle de bunlardan kurtulmak mümkündür. Birtakım önlemler ile cildi pürüzsüz ve kusursuz yapma imkanı vardır. Herkesin rahatlıkla uygulanabileceği yöntemler mevcuttur.

tavuk derisi hastalığı

Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Geçer?

Tavuk derisi görünümü nasıl geçer? Sorusu bu durumdan mustarip olan kişilerin araştırdığı noktalardan biridir. Öncelikle düzenli cilt peelingi yapmak gerekir. Peeling işlemi sonrasında cilt daha iyi nefes alacaktır. Gözenekler temizlenir ve cilt nefes alır. Temizlenmiş cilde nemlendirici uygulamak gerekir. Günde iki kez yoğun etkili nemlendirici kullanımına dikkat edilmesi önemlidir. Cildin ihtiyacı olan nemin sağlanması gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Neler Biliyor musunuz?

Kuru fırçalama yöntemi de en sık kullanılan yöntemler arasında yer alır. Banyodan önce kuru cildi fırçalamak ölü derilerin aranmasına yardımcı olmaktadır. Kan akışı hızlanmasına neden olur. Kan akışı hızlanması ve cildin ölü derilerinin yok olması sonucunda tavuk derisi görünümünde azalma olacaktır. Tavuk derisi görünümünden uygulanabilir ve kolay adımlar sayesinde kısa bir sürede kurtulmak mümkündür. Düzenli şekilde yapılması ve istikrarlı olmakta fayda vardır.

Tavuk Derisi Hastalığı Ne Zaman Geçer?

Tavuk derisi rahatsızlığı yaşayan kişiler sürecin ne kadar süreceği konusunda tereddüt te kalabilir. Uygulanan adımlara ve ne sıklıkla uygulandığına göre değişkenlik göstermektedir. Düzenli yapılan peeling ve nemlendirme işlemi sonrasında kısa sürede tavuk derisi görünümünde iyileşmeler olacaktır. Fakat düzenli yapılmayan uygulamalarda iyi sonuçlar almak uzun zaman alabilir. Bazı bilgi kaynaklarına göre ise 30 yaşından sonra kendiliğinden yok olduğu yönünde sonuçlar görülmektedir. Bu bilgilerin doğruluğu net değildir.

Yaklaşık olarak 3 ay gibi bir sürede bu görüntüden kurtulmak isteyen kişilerin beslenme, nemlendirme ve temizleme adımlarını düzenli olarak tekrarlanması gerekir. Tam olarak kurtulmak biraz zaman alsa dahi sonuçta kişiler istediği cilt görüntüsüne sahip olacaktır. Bunun için biraz zaman ayırmak ve kararlı olmak gerekir. Bu konuda profesyonel bir kişiden yardım almakta süreci daha hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Tavuk derisi görünümünden kurtulmak için çok uzun zaman harcamaya gerek yoktur. Fazla para ve zaman harcamak gerektirmeyen işlemler ile bu süreç tamamlanabilir. Genel olarak bakıldığı zaman yaklaşık 5 ay gibi bir süre de tavuk derisi görünümünden tamamen kurtulmak mümkündür. Hangi yöntem kullanıldığı önemli elbette ki.

 

 

Ciltte Tavuk Görünümü Nasıl Geçer Evde?

Tavuk derisi görünümünün önüne geçmek için evde yapılabilecek alternatifler arayan kişiler için de seçenekler mevcuttur. Evde doğal peeling işlemi yani sıra farklı birçok teknik de kullanılabilir. Kuru ve bensiz cilde sürülen hindistan cevizi yağı, cildin sakinleşmesine ve yatışmasına yardımcı olur.

Cilt için gereken nem ihtiyacı hindistan cevizi yağı ile sağlanabilir. Hindistan cevizi yağı ile şekeri beraber kullanmak daha faydalı olmaktadır. Hem peeling hem nemlendirici bir etki sunduğu için iki işlem aynı anda uygulanır.  Elbette ki ayrı ayrı şekilde de uygulanması da fayda sağlayacaktır.

Yaşanılan ortamda yapılan iyileştirmeler ile de iyileşme surecinde olumlu etkilerde bulunmak mümkündür. Odayı havalandırmak ve eşyaları cilt dostu, temiz olandan kullanmak da tavuk derisi görünümünü azaltmak konusunda yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı besinler ve öğünler hazırlayarak evde tedavi sürecini hızlandırmak mümkündür. Cilt sorunlarının çoğunluğu kötü ve düzensiz beslenmeden kaynaklı olduğu için sağlıklı beslenme odaklanmak evde yapılacak en önemli adımlardan biridir. Meyve, sebze ve protein kullanımını ideal seviye de tutarak daha sağlıklı ve iyi bir cilt görünümüne sahip olmak mümkün olacaktır.

Evde uygulanabilir bu adımlar ile ciltte oluşan tavuk derisi görünümünü yok etmek mümkün olmasa bile azaltmak mümkündür. Düzenli ve uzun süre yapıldığı taktirde faydası olacaktır. Bunlara ek olarak kişiler farklı yöntemler de deneyebilir. Nemlendirici özelliği olan yağlar kullanmak yaygın olarak yapılan bir yöntemdir. Cilde kahve ile peeling yapmak doğru bir yöntem olmayacaktır. Bu nedenle kahve ile peeling yapmaktan kaçınmak gerekir. Her şeyi uygulamak ciltte daha kötü ve farklı sonuçlara yol açabilir. Uygulanan malzemelerin yararlı ve güvenilir olduğundan emin olmak önemlidir.

 

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.