Saç boyamak saçı yıpratır mı?

10.08.2021
209
Saç boyamak saçı yıpratır mı?

Saç boyamak saçı yıpratır mı diye soracak olursak bir çok faktörü de içine kapsayacak bir konuda yorum yapmamız gerekebilir. Çünkü saç boyama işleminde saçı boyamadan önce boyarken ve boyadıktan sonra diye bir çok farklı zaman diliminden bahsedilebilir. Örneğin saçımızı boyamadan önce saçımızın çok temiz olması açtığımız oksidanın saça verdiği zararları arttırmaktadır. Pazarların artması ile birlikte saça etkileri de artmaktadır. Bu yüzden bekleme süresinde değişiklikler meydana getirilmelidir. Saçımızı boyarken saçı tamamen kapalı saklamakla açık bir şekilde daha az boya uygulayarak saklanmak çok farklıdır. Ve çok farklı etkilere sebep olmaktadır. Ya da saçımızı boyadıktan sonra keratin bakımı gibi bakımlarının yapılması saçın daha rahat ve daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlayacaktır. Ya da boyama işleminden sonra saçlarımızı kurutacak ve yıpratacak işlemlere devam edersek saç olduğundan çok daha kötü bir hale gelecektir

Saçlarımızı nasıl yıkamalıyız?

Saçlarımızı nasıl yıkamalıyız diye soracak olursak önemli noktalara değinebiliriz. Yani şöyle ki saçlarımızı yıkarken öncelikle uygun şampuan seçtiğimizden emin olmalıyız. Seçim yaparken daha öncesinden saçımız da kullanmış ve saçımız da alerji yapmadığından emin olmalıyız. Daha sonrasından ürünü kullanmadan önce saçınızın her tarafını Islatmalıyız. Islak elimizle şampuandan bir parça alarak elimizde köpürtmeliyiz. Daha sonrasından elimizde köpürttüğümüzü saçın tüm yüzeylerine eşit miktarda gelecek şekilde yaymalıyız. Böylelikle şampuanı saçımızın tek bir yerine sıkarak orada kuruluk yapmasını engelleyebiliriz ve saçın her yerin güzel bir şekilde temizlendiğinden emin olabiliriz.

Saç boyamak saçı yıpratır mı

Saçlarımızı keserken neleri göz önünde bulundurmalıyız?

Saçlarımızda keserken neleri göz önünde bulundurmalıyız diye soracak olursak öncelikle yüz anatomimize hakim olmalıyız. Yani iç yüzümüzün yapısının ve dış yüzümüzün yapısının nasıl olduğunun farkında olmalıyız. Eğer iç yüzümüzde baskın bir özellik varsa o zaman kakül bize yakışmayacaktır. Çünkü kakül yaptığımız zaman yüzümüzün alanı kısalır ve baskın özelliğimiz ortaya çıkar. Ya da yanaklarımız çok fazlaysa uzun saç bize daha iyi gidecektir. Aynı zamanda dış yüzümüz darsa yüzümüzü çok fazla kısmamalıyız. Bunların hepsi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Saçlarımızı tararken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.