Mordoğan’da Gezilecek Yerler

09.08.2022
83
Mordoğan’da Gezilecek Yerler

İzmir’in en güzel yerlerinden biri olan Mordoğan, masallardan çıkmış gibi görünen ismi ve manzaraları ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Göz kamaştıran manzarası ile Karaburun yerleşkesinde yer alan bir bölgedir. Mordoğan hem denizi hem de tarihi ile dikkat çeker. Plajları, yapısı, dingin havası ve herkesten uzak bir arınma sağlaması nedeni ile Mordoğan her sene birçok turisti ağırlamaktadır.

Mordoğan’ın ismi ve tarihi birbiri ile paralel bir geçmişe sahiptir. Mordoğan’ın ismi 13. yüzyıla kadar gitmektedir. İsmini Yörük halkından alan Mordoğan, Emirdoğan olarak bilinen dönemin ünlü aşiretinden alır. İsmin başında yer alan “mor” ise yörenin gün doğumu esnasında büründüğü renktir. Bu sebep ile de bölgeye zaman içerisinde Mordoğan denilmeye başlanmış ve günümüzde de bu isim kullanılmaya devam edilmiştir.

Mordoğan’da gezilecek ve görülecek farklı noktalar bulunur. Etkinliklerinin de yaz turizmine göre şekillenmesi nedeni ile niş aktiviteler ile karşılaşılması mümkün. Mordoğan’da gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mordoğan Merkezi: Mordoğan merkezi, farklı restoran ve kafelerin yer aldığı bir bölgedir. Hem yerli halka hem de turistlere ve gezginlere hitap eden alternatif mekanların birçoğu da bu bölgede yer alır.
 • Taş Köprü: Mordoğan merkezinde yer alan küçük taş köprü de turistlerin dikkatini çeken bir yapıdır. Bu yapı merkezin simgelerinden biri haline gelmiştir.
 • Mordoğan Merkez Sahili: Mordoğan merkezinde kafe ve restoranların yanı sıra merkez sahili de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Mordoğan’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Mordoğan'da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Mordoğan’ın tarihi yerleri de sahili, manzarası ve doğası kadar dikkat çekiyor. Mordoğan’a giden birçok kişi bu küçük yerleşim alanında gezilecek birçok yeri görünce şaşkınlıkla karşılıyorlar. Mordoğan’da gezilecek tarihi yerlerin başında köyde yer alan cami ve müze yer alır. Mordoğan’a tatile gitmek isteyen kişilerin gezebileceği tarihi yerleri sizler için sıraladık.

 • Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi: Tarih evi, halk tarafından müze olarak kabul edilmiştir. Mordoğan’ın tarihi hakkında önemli bilgilere yer veren bu yapı, Yörük halkı ile ilgili de bilgileri aktarmaktadır. Müze statüsünde olmamasına karşın etnografya müzesi olarak kabul edilen Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evine girerken 5 Türk lirası ödenmesi gerekiyor.
 • Ayşe Kadın Cami: Köyün en eski yapılarından biri olan Ayşe Kadın Cami, 15. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. 20. yüzyıl dolaylarında minaresinin büyük bir bölümü onarılmıştır. Onarımın seviyesi yüksek olduğu için yeniden yapılmış olarak da anlatılır. Türk mimarisini yansıtması sebebi ile özellikle tarih, mimari ve sanat tarihine ilgisi olanların dikkatini çeken bir yapı.

Mordoğan’da Gezilecek Doğal Yerler Neler?

Mordoğan’da gezilecek birçok yer var. Bu yerlerin başında plajları ve merkezi yer alıyor. Bölgenin plajları o kadar ünlü ki birçok kişi sadece plajları görmek için Karaburun’a giderek Mordoğan sahillerini görmek istiyor. Mordoğan’da gezilecek doğal yerler giden birçok insanı hemen etkisi altına alıyor. Mordoğan’ın eşsiz güzelliklerini görmeden evinize dönmek istemeyeceksiniz.

 • Manal Koyu: Mordoğan’ın ünlü koylarından biri olan Manal, sık sık ziyaret edilen bir yer. Balıklıova bölgesinde yer alan Manal Koyu, ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bir bölge. Burada yer alan şezlong ve şemsiye gibi hizmetler ise bölge belediyesinin yanı sıra özel işletmeler tarafından da sağlanıyor. Uzun sahil şeridinde gün batımını karşılayan bir yürüyüş yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Ayıbalığı Koyu: Plaj ücretsiz olarak kullanılabilse de şezlong ve şemsiye gibi gereksinimler için bölgede yer alan işletmeye ödeme yapılması gerekiyor.Çok küçük bir koy olması sebebi ile hızlıca kalabalıklaşabilen bir yer. Ancak sabah saatlerinde gidildiğinde koyda sakin vakit geçirilebilir.
 • Kocakum: Mordoğan’ın merkezinde yer alan Kocakum, erişimi en kolay olan plajlardan biri.
 • Korsan: Korsan plajı, Mordoğan merkezine yakın olan ancak daha sakin olması ile dikkat çeken bir yer. Kocakum’a yakın olmasına karşın dinginliği ile ilgi görüyor.
 • Saklıköy: Mordoğan sınırları içerisinde yer alan Saklıköy, kamp yapmak isteyenler için de uygun. Kamp tatili yapmak isteyenler için uygun olan Saklıköy, şehrin tüm gürültüsünden ve kaosun uzaklaşıp doğaya kaçmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Çamlıyayla'da Gezilecek Yerler

Mordoğan’ın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Mordoğan’ın en meşhur yemekleri Ege Bölgesi için özel olan yiyeceklerden oluşuyor. Mordoğan’ın ünlü yemekleri arasında zeytinyağlılar bulunuyor. Mordoğan ve Karaburun bölgesinde zeytin yetiştiriciliği sık sık yapılmaktadır. Bu sebep ile de birçok kişi burayı ziyaret ettiğinde mutlaka zeytinlerin tadına bakarlar. Evine giderken zeytin alan birçok gezgin vardır. Mordoğan’ın en çok tadılan meşhur yemekleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaprak Sarması: Zeytinyağlıların başında gelen Mordoğan yaprak sarması, bölgeye özel tarifler ile hazırlanır. Hafif bir yemek olduğu için sadece akşam yemeklerinde değil ara öğünlerde de tercih edilebilir.
 • Balık: Balıkçığın gelişmesi nedeni ile özellikle ızgara balık en sık tercih edilen yemekler arasında bulunur. Akşam yemeklerinin vazgeçilmezi haline gelen balık özellikle taze ve mevsime uygun çeşitler ile zenginleştirilir.
 • Ata Ekmeği: Bölgeye özel olan Ata ekmeği, büyük yapısı ile dikkat çeken bir ekmektir.
 • Oklavadan Sıyırma: Bir çeşit yufkadan elde edilen oklavadan sıyırma, atıştırmalık olarak da tüketilir.
 • Zeytin: Bölgede en çok yetiştiriciliği yapılan ürün zeytindir. Zeytin ve dolayısı ile zeytin yağı da Mordoğan’ın meşhur yemekleri ve atıştırmalıkları arasında bulunur.

Mordoğan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Mordoğan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Mordoğan’a gidildiği zaman yapılacak olan birçok etkinlik vardır. Bu etkinlilerin birçoğu bölgenin gezilmesine ve kültürün tanıtılmasına yöneliktir. Kalan birçok etkinlik ise deniz aktivitelerini içerir. Balık tutma, yelkenli kullanma, tekne ile gezme gibi birçok aktiviteye katılmak mümkün. Mordoğan’a gidince yapılması gereken aktiviteler geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

 • Kamp: Mordoğan’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri kamp. Doğa içerisinde sakin vakit geçirmek, yıldızları izlemek ve güne deniz manzarası ile başlamak isteyen kişiler bölgedeki koylarda kamp yapabilir.
 • Balık Avı: Mordoğan’da balık avı sık sık yapılan bir aktivitedir. Bölgenin sakinleri geçimlerini sağlamak için balık avı yapsalar da turistlerin de balık avına katılmalarına izin verilir. Hobi ve olta balıkçılığı için de uygun bir yerdir.
 • Yüzmek: Mordoğan’da birçok plaj ve koy bulunuyor. Bunların her birinde yüzülebilir ve denizin keyfi çıkarılabilir.
 • Tekne turu: Sahilde yer alan birçok tekne ve balıkçı kayıkları ile deniz turu yapılması mümkün kılınmış. Gün batımını denizde karşılamak isteyen birçok kişi Mordoğan’da deniz turu yapmadan eve dönmeyi reddediyor.

Mordoğan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mordoğan’ı gezmek ve görmek isteyen birçok kişi uygun ekonomik fırsatları sebebi ile de bölgeyi tercih ediyor. Zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Mordoğan’da yapılacak bir sürü aktivite var. Mordoğan seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yoğun tatil dönemlerinde gidildiğinde kalabalık ile karşılaşılması mümkündür.
 • Sakin tatil yapmak isteyenler sonbahar ve ilkbahar aylarını tercih edebilir.
 • Temmuz ve ağustos aylarında yüksek sıcaklığa karşı önlem alınması gerekiyor.
 • Mordoğan’da bulunan birçok koy ve plajlar keskin taşlar ile kaplı. Deniz ayakkabısı kullanarak yüzülmesi olası yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.

Ayrıca Bakınız: Finike’de Gezilecek Yerler

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.