Menopoz Belirtileri Nelerdir Kaç Yaşında Başlar

26.08.2021
89
Menopoz Belirtileri Nelerdir Kaç Yaşında Başlar

Menopoz belirtileri nelerdir kaç yaşında başlar? Bu makalede en çok merak edilen konular olan ve 45-55 yaş aralığındaki kadınların merak edebileceği menopoz dönemi ile ilgili önemli konulara değineceğiz.  Öz ve gerekli bilgiler verilerek, menopoz belirtileri, nedenleri, kaç yaşında ortaya çıktığı ve tedavisi ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

 Menopoz Belirtileri Nelerdir

Ateş, geceleri aşırı terleme, nefes darlığı, sıkıntı, boyunda ve göğüste kırmızı lekeler, baş dönmesi, aşırı sinirlilik, çarpıntı gibi belirtileri olan menopoz, kadınların ekonomik koşullarına, beslenme şartlarına, egzersiz yapıp yapmadıklarına, yaşam tarzlarına, yaşadıkları yerin iklim koşullarına bağlı olarak 40-45 yaşında görülmeye başlar. Menopoz kısaca kadının üreme yeteneğinin sona ermesidir, kadın adet görmemeye ya da başlarda kesik kesik adet görmeye başlar. Bir ay görüp 3 ay görmeyebilmektedir. Genelde bu durum da 1-2 yıl devam eder ve kadın tamamen adetten kesilir. Uyku bozuklukları, progesteron hormon seviyesinde düşüş, gece başlayan ateş ve nefes darlığı, azalan cinsel istek, östrojen hormonunda azalma, menopoz belirtileridir. Hastalar, tırnaklarda kırılganlık, hipertansiyon, kemiklerin kırılgan hale gelmesi, hormon seviyelerinde düşüş, kilo alımı, kas zayıflaması, baş ağrıları, hafıza kaybı alerjik reaksiyonlar belirtebilirler.

Söz konusu belirtilerin, gerçekten menopoz belirtisi olup olmadığını anlamak için, doktorlar bazı testler yapar. Kesin olarak menopoz dönemine girip girmediğiniz doktorunuz ortaya çıkaracaktır bu da kan testleri ve hormon değerlerine, en son adetin ne zaman görüldüğüne ve nasıl göründüğüne göre değişir.

Menopoz Belirtileri Ne Zaman Başlar

Kadınlarda en erken 40 en geç 45 yaşlarında başlar. İstisnai durumlar bu gerçeği değiştirmez. Kadınlar hemen menopoza girmezler, menopoz dönemine girmeden 1-2 yıl öncesinde adet düzensizliği olur.

Menopoz Belirtileri ve Tedavisi

Yukarıda açıklanan menopoz belirtileri görüldüğünde, bu döneme girildiğini kesin olarak doktorunuz belirleyecektir. Adet tamamen kesilecek ve gece terlemesi, çarpıntı, tansiyon, aşırı sinirlilik hali baş gösterecektir. Kemik ağrıları hayatın bir parçası olmaya başlayacaktır. Menopoz, her kadının başına gelir ve bu süreç tedavi edilemez. Menopoz belirtilerini hafifletecek ilaçlar verilerek yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır. Beslenme programı değiştirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Covid'e Karşı 5 Altın Kural

  • menopoz dönemine girildiğinde adet döngüsünün foliküler fazı kısalmakta
  • yumurtlama sayısı azalmakta
  • progesteron üretimi azalmaktadır.

Menopoz Belirtileri Ne Zaman Biter

Bu dönemde hormonların seviyeleri alt üst olur, bütün  hormonal değişiklikler nedeni ile çift yumurtlama, erken folikül oluşumu meydana gelir. Düzensizlikler 5-10 yıl boyunca devam edebilir. Belirtiler her kadın için aynı olmasa da her kadın, bu belirtileri yaşamak zorunda değildir. Şiddetli belirtiler, yüzde 33 oranında görülmektedir. Saçların kırılgan olması, dökülmesi ve zayıflaması bu dönemde olabilir. Sıcak basması ve nefes darlığı da görülebilir. Cildin yağ tabakasının yoğunluğu azaldığı için ciltte kırışıklıklar başlar. Cilt incelmeye başlar, metabolizma da bu hormon değişimlerinden etkilenir. Kilo alımı ve karın kaslarının yağ bağlaması da sürecin bir parçasıdır. Vajinada enfeksiyonlar, vajina da kuruluk görülebilir. Kan basıncı ve kan yağlarının seviyesi artar. Bu da damar daralmalarına ve kardiyo vasküler hastalıkları tetikler. Sonuç olarak, menopoz belirtileri kaç yaşında başlar sorusunun cevabı kişiden kişiye değişir, en erken 40 yaşında en geç 50 yaşında başlar. Menopoz belirtileri adet düzensizliği ile kendini gösterir ve bu süreç de 1-2 yıl devam edebilir. Menopoz belirtileri ve bitkisel tedavi yöntemleri araştırmasına girenler için şu konuyu da belirtmek gerekiyor, menopoz bitkilerle tedavi edilemez. Bu doğal bir süreçtir ve her kadın bir gün üreme yeteneğini kaybedecektir. Oluşan ağrıları gidermek, belirtileri hafifletmek için, bitkiler yerine, Jinekoloji uzmanına giderek daha sağlıklı önlemler alabilirsiniz.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.