Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

18.07.2022
160
Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur? Kimyasal gebelik, kadınlarda görülen bir gebelik türüdür. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar genellikle hamile olup olmadığı konusunda tereddüt yaşarlar. Gebelik olup olmadığına adet olma tarihinden itibaren 7 gün sonra  kan vererek ya da idrar yoluyla gebeliğin olup olmadığını anlarlar.

Tıpta en kesin bilgi kan ile bakılan gebelik testidir. Gebelik testinde beta HCG oranının 5 den yüksek çıkması hamileliğin var olduğunu gösterir. Kimyasal gebelikte kadın tarafından verilen kan testindeki beta HCG oranı 5’den yukarıda çıkar. Pozitif olarak görünen bu durumun ilerlemeyip 24 saat sonra tekrar bir kan testinde çıkan oranın düşmesi ile kimyasal gebelik oluşmaktadır. Kimyasal gebeliğin diğer bir adı biyokimyasal gebelik olarak adlandırılır. Peki Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Halk arasında sessiz düşük olarak da adlandırılmaktadır.  Kimyasal gebelik aslında adet gecikmesinin 7 gün sürmesinin ardından verilen test pozitif çıkmasına rağmen 24 saat sonra verilen kan testinde değer iki katına çıkmış ise normal gebeliktir eğer ki bu oran düşmüş ise kimyasal gebelik olarak açıklanır. Kimyasal gebelik bir önceki adet döneminden itibaren hamileliğin 5. Haftasından önce görülmektedir. Fakat düşük 20. Haftaya kadar yaşayan hamile kadınlarda vardır. Kimyasal gebelikte kese ultrason da görülmez.

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?  sorusu kapsamında, Kimyasal gebelik aslında görülmesinin bazı nedenleri vardır bunlardan bazıları şunlardır; dengesiz beslenme, dengesiz beslenmeye bağlı olarak düşük vücut ağırlığı, dengesiz hormonlar, sperm ve yumurtalıklarda olan 23 adet kromozomun eksik olması, embriyonikte görülen genetik olumsuzluklar kimyasal gebeliğin oluşmasının nedenleri olarak görülebilmektedir.

Kimyasal gebelik aslında sağlıksız embriyonun vücuttan atılması için oluşan bir durumdur yumurtalığın kendisini korumak için yaptığı bir olay olarak görülebilir. Kimyasal gebelik sayesinde sağlıklı embriyolara ulaşmanız daha yüksek orandadır.

Kimyasal gebelik için tedavi olmanız çoğu zaman gerekmez. Kimyasal gebelik kendi kendine son verebilen bir olaydır . embriyonun kese oluşturmadan düşmesi hamileliğin ilk zamanlarında olduğu için doktorun müdahalesine gerek yoktur. Kimyasal gebelik üst üste birkaç kez yaşanmış ise ya da düşük olayı çok fazla görülmüş ise bir doktora başvurmakta fayda vardır.  birkaç kez kimyasal gebelik yaşanmış olan durumlarda altında farklı bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Kimyasal gebeliğin oluşumunu engellemek için kadınlar hamile kalmadan önce gerekli vitamini ve minareli alması gereklidir, özellikle folik asit denilen vitamini doktorlar hamilelik öncesi ve hamilelik süresi boyunca kullanılmasını istemektedir. Folik asit sağlıklı embriyoların gelişmesini ve kimyasal gebelik gibi düşüğün olmaması için kullanılmaktadır.

Kimyasal gebelik kadın için kötü bir durumdur ancak şunu unutmamak gerekir ki sağlıksız embriyonun kendi kendine düşmesi, hamileliğin son bulması sonucunda sağlıklı embriyolar oluşacaktır bu da bebeklerin sağlıklı olarak doğum yapmasını sağlamaktadır.

Hamileliğin devamında 20. Haftaya kadar görülen kimyasal gebeliğin oluşmaması için düzenli olarak doktor kontrollerinizi yaptırmak gerekli olan vitamini ve minareli almak ayrıca sağlıklı bir şekilde beslenmek en önemlisi ağır eşyalar kaldırmamak ve stresten uzak durmak kimyasal gebeliği önleyebilir ve sağlıklı bir hamilelik yaşayabilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı bireyler dünyaya getirebilirsiniz.

Kimyasal Gebelik Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur? sorusu kapsamında, Kimyasal gebelik normal gebelik gibi adet gecikmesi yaşanmaktadır. Gebelik testlerinde pozitif sonuç çıkar. Kan ile alınan gebelik testi ilk kan verildiği zaman pozitif iken birkaç gün sonra verilen kan testinin negatife dönmesi, beta HCG oranını düşmesi kimyasal gebelik yaşadığını gösteren bir durumdur. Kan testinde çıkan pozitif durumdan sonra kısa bir zaman sonra adet görülmesi de kimyasal gebelik olup olmadığı konusunda kadınlara bilgi vermektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda yeni evlenmiş kadınların kimyasal gebelik yaşama olasılığı yüksek görülmüştür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İlişkiye Girdikten Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  • Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantısı, baş dönmesi, koku hassasiyeti gibi durumlar kimyasal gebelik yaşayan birinde görülmemektedir.
  • Kadınların %80’i kimyasal gebelik geçirip geçirmediklerini bile anlamazlar. Kimyasal gebelik normal gebelikte oluşan kese oluşmaz.
  • Ultrason da normal gebelikte kese görebilmeniz mümkün ise kimyasal gebelikte keseyi görmeniz imkânsızdır.
  • Normal gebelik 40 hafta sürerken kimyasal gebelik maksimum 20 hafta sürebilmektedir. Bu şekilde kimyasal gebelik olup olmadığınızı en iyi gebelik testleri sayesinde anlayabilirsiniz. Çünkü bir belirtisi olmayan tek belirtisi adet gecikmesi olan kimyasal gebelik günlük yaşantınızı etkilemediği için özellikle çalışan yoğun tempolu bayanlar çoğu zaman kimyasal gebeliği yaşasalar bile anlamazlar.
  • Kimyasal gebelikte günlük yaşantınızı normal şekilde devam ettirebilirsiniz.
Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Kimyasal Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik durumu olan kadınlarda adet gecikmesi yaşanmaktadır. Adet gecikmesi 7 günden fazla olan kadınlar gebe olup olmadıkları konusunda tereddüt yaşarlar ve hemen bir test ile hamile kalıp kalmadıklarını anlamak isterler adet gecikmesinin ilk günlerinde yapılan testler doğru bir sonuç vermeyebilir çünkü adet gecikmesine bağlı olarak Beta HCG hormonu yükselmiş olabilmektedir. En doğru zaman adet gecikmesinin 8.günü verilen kan ile bakılan test doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur? sorusunun cevabı olarak, Adet gecikmesinin 8.gününde verilen testin pozitif çıkmasının ardından sevinmek doğru olmayacaktır. Normal gebelik mi yoksa kimyasal gebelik mi olup olmadığını 24 saat sonra verilen kan testinde değerler yükselmiş ise normal bir gebeliktir. Değerler düşmüş ise kimyasal gebelik olarak karşımıza çıkar kimyasal gebelik genel olarak adet gecikmesine bağlı olarak 9. Günde belli olmaktadır bazen bu süre uzayabilir kimyasal gebelikte düşük 20. Haftaya kadar uzamaktadır.

Hamilelik var ise bir kadın doğum hastalıkları doktoruna muayene olmakta fayda vardır. Doktor gözetiminde yapılan muayene size daha doğru bir sonuca götürür.

Kimyasal Gebelik Kimlerde Görülür?

Kimyasal gebelik adet gören her kadının yaşayabileceği bir durumdur. Adet gören kadının düzenli ve korumasız bir cinsel ilişkisi var ise normal gebelik yaşayabileceği gibi kimyasal gebelikte yaşayabilmektedir. Türkiye de ve dünyada son yıllarda kadınlarda görülen bir durum haline gelmiştir.

Cinsel ilişki esnasında kadın da bulunan yumurtaların her birinde 23 tane kromozom vardır erkekler de ise salgılanan spermlerin her birinde 23 kromozom vardır spermin yumurta ile birleşmesi sonucu olarak döllenme oluşmaktadır eğer bu döllenme 23 kromozom olarak gerçekleşmiş ise normal gebelik eğer gerçekleşmemiş ise kimyasal gebelik oluşmaktadır. Cinsel hayatı olan her kadının kimyasal gebelik olma olasılığı vardır.

Kimyasal Gebelik Gebelik Sayılır Mı?

Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?  sorusu kapsamında, Kimyasal gebelik, gebelik belirtileri arasında en sık rastlanan adet gecikmesi kimyasal gebelikte de görülmektedir. Buna bağlı olarak beta HCG oranın yükselmesi normal gebelikte de mevcuttur çoğu zaman bu durum birbirinden ayrılması için hamilelik olasılığı olan kadından 24 saat sonra tekrardan bir test verilmesi istenmektedir. Bu şekilde hamilelik anlaşılmaktadır. Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantısı, baş dönmesi, koku hassasiyeti gibi durumlar kimyasal gebelik yaşayan birinde görülmemektedir. Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur? sorusunun cevaplarını vermiş olduk. Bu bilginin yanı sıra;

Kadınların %80’i kimyasal gebelik geçirip geçirmediklerini bile anlamazlar. Kimyasal gebelik normal gebelikte oluşan kese oluşmaz. Ultrason da normal gebelikte kese görebilmeniz mümkün ise kimyasal gebelikte keseyi görmeniz imkansızdır. Normal gebelik 40 hafta sürerken kimyasal gebelik maksimum 20 hafta sürebilmektedir. Bu yüzden gebeliğin başından sonuna kadar süreç kimyasal gebelikte mevcut olmadığı için kimyasal gebelik genel olarak gebelik sayılmamaktadır.

İlginizi çekebilir:

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.