İlişkiye Girdikten Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

28.07.2022
109
İlişkiye Girdikten Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Tuhaf hamilelik belirtileri anne ve bebek sağlığının olumsuz etkilendiği bazı durumlarda görülse de genelde gebeliğin belirtileri her kadında aynı özelliklere sahiptir. Ufak farklar olsa da cinsel ilişki sonrasında gebelik kısa süre içinde görülmeye başlayacaktır. Hamilelikte ilk belirtiler döllenmenin oluşmasından sonraki 5 ila 10 gün arasında yavaş yavaş hissedilmeye başlayacaktır. Regl öncesi ve regl sırasında yaşanan şişkinlik hissi en temel belirtiler arasında gösterilmektedir.

İlişkiden yaklaşık 2 hafta sonra belirtiler daha belirgin şekilde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Erken belirtilerin takip edilerek istenmeyen gebelik halinde bebeğin aldırılması için uygun zaman belirlenmelidir. Bu tür durumların yaşanmasını engellemek için korumasız cinsel ilişkiden kaçınmak gerekmektedir. İlişkiye girdikten sonra hamilelik belirtileri farklı şekillerde anne adaylarında fiziksel olarak görülmeye başlayacaktır.

Korumasız İlişkiden Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna uzmanlar ilk 24 – 72 saat arasında spermin yumurta içinde canlı kaldığını ifade ederek açıklama getirmektedir. Bu kapsamda ortalama olarak 1 – 3 gün hamile kalmak için yeterli bir süredir. Çoğu zaman korumasız bir cinsel ilişkiden sonra hamile kalma zamanı 3. gündür. Bu süre zarfında gebeliğe dair herhangi bir belirti görülmeyebilir. İlişkinden 7 gün sonra hamilelik oluşsa bile belirtiler daha uzun vadede görülecektir. Genelde bu süre ise 14 gün olarak tahmin edilmektedir.

Erken gebelik belirtilerinin türü ve şiddeti her kadında farklılık gösterecektir. Adet dönemi henüz başlamayan kadınların erken hamilelik belirtilerini takip ederek gebelikten şüphe duymaları mümkündür. Takip eden süreçte bu belirtilerin ortaya çıkması halinde gebelik testleri ile hamileliğin doğrulanması gerekecektir. Evde yapılacak hamilelik testlerine ek olarak doktor kontrolü de gerekmektedir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Erken hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Adet dönemi henüz başlamayan kadınların bu belirtileri takip ederek gebelik şüphesini netleştirmeleri mümkündür. Buna göre hamilelikte erken belirtilerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Adet gecikmesi,
 • Bulantı,
 • İştahsızlık,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Vajinal lekelenme ve akıntı,
 • Karın bölgesinde kramplar,
 • Baş ağrısı,
 • Ruh halinde ani değişimler vb.

Bu belirtilerin her biri görülebileceği gibi ilk haftalarda şiddetli biçimde söz belirtilerin görülmemesi de mümkündür. Kesin sonuca varmak için gebelik testlerinin uygulanması gerekmektedir. Söz konusu erken belirtilerin yanı sıra devam eden süreçte eğer gebelik pozitifse farklı belirtiler görülecek ve vücutta ciddi değişimler yaşanacaktır.

Kesin Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yüzde yüz hamilelik belirtileri kendini birçok farklı şekilde gösterecektir. Kasık bölgesinde sancıların devamlı hale gelmesi, sırta ve bel bölgesine vuran ağrılar, baş dönmesi ve kusma gibi tipik belirtiler ön plana çıkacaktır. Gebelik temelde 3 farklı trimester adı verilen dönemde incelenmektedir. Bu dönemlerin her biri belirli haftaları kapsar. Trimester dönemlerinde belirtiler kişiden kişiye değişmekle beraber benzer belirtirler gösterecektir. Doğuma yaklaştıkça belirtilerin de belirginleşmesi ve şiddetti artış gösterecektir. Kesin gebelik belirtileri için belirlenen bu dönemler 1 – 13, 14, 26 ve 27 – 41 haftalar olmak üzere 3 başlıkta trimester dönemleri olarak incelenmektedir.

Gebeliğin kesinleşmesiyle beraber genelde ilk 4 hafta içinde adet dönemin beklenmesi le bu belirtiler fark edilemeyebilir. Bu kapsamda ilk haftalardan itibaren görülen temel belirtiler kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Göğüslerde değişimler başlar (boyut değişimi, meme ucunda koyulaşma, renk değişimi vb.)
 • 4 – 6 hafta arasında bulantılar artar.
 • Kalp hızında zaman zaman artışlar görülür.
 • Östrojen ve progesteron hormonlarının da artması ile depresyon, anksiyete, öfori ve ani duygu değişimleri görülür.
 • Sık idrara çıkma.
 • Kokulara karşı aşırı hassasiyet duyulması.
 • Şişkinlik.
 • Bel ve sırt arıları vb.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hamilelikte dikkat etmemiz gereken hususlar

Giderek artan belirtiler her dönemde kendini farklı şekilde gösterebilir. İlişkiye girdikten sonra hamilelik belirtileri iki haftadan önce görülmeyebilir. Eğer gebelik gerçekleşmişse belirtiler zaman içinde şiddetini giderek artıran biçimde görülmeye devam edecektir.

İlişkiden 10 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu?

En basit hamilelik belirtileri 7 – 14 gün içinde yavaş yavaş görülmeye başlayacaktır. Kandaki hCG seviyeleri hamileliğin 7 ila 10’uncu haftalarında zirvede yer alır ve sonrasında düşüş eğilimi göstermektedir. Bu süreç içinde kan ile yapılacak gebelik testleri döllenmeden 9 – 10 sonra, embriyonun rahme yerleşmesinden 3 ila 4 gün sonra ve beklenen adet döneminden 5 – 6 gün önce pozitif sonuç verebilmektedir. İlk 10 gün içinde erken dönemde bazı belirtiler görülse de kesin sonuç için mutlaka gebelik testlerinin uygulanması gerekecektir.

İlişkiden 10 gün sonra gebelik belli olabilir. Bu dönemde yumurta ortalama 10 günlük yolculuk içinde rahme tutunmaktadır. Rahme tutunmanın gerçekleşmesi ile vücutta yer alan hCG hormonu salgılanmasıyla da bazı belirtiler görülecektir. İlişkiye girdikten sonraki ilk haftalarda tüm belirtileri takip ederek gerekli kan testleri ile ölçüm yaptırarak gebelik netleştirilebilir.

Adet Gecikmesi Olmadan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi olmadan hamilelik belirtileri nadiren de olsa görülmektedir. Bazı kadınlarda yakın zamanlarda adet gecikmesinden sonra olası gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Gecikme olmadan gebelik belirtileri olarak kadınlarda göğüslerde değişimler takip edilecektir. Buna ek olarak erken gebelik döneminde takip edilen belirtiler de ortaya çıkacaktır. Ancak bilindiği üzere adet gecikmesi hamileliğin ilk ve en önemli belirtileri arasında gösterilmektedir.

Bu dönemde vajinal akıntı ve lekelenmeler de kafa karışıklığına neden olabilir. Tek başına yeterli bir belirti olmaması gebeliğin diğer belirtileri ile beraber değerlendirilmesi gerekecektir. Göğüslerde oluşan hassasiyet, mide bulantısı, halsizlik gibi temel semptomlara sahip kişilerde gebelik belirtileri görülebilecektir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

En bariz hamilelik belirtileri görülmeye başlamasıyla çeşitli testler yapılarak gebeliğin kesinleştirilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman gebelik testi adet gecikmesinin ilk gününden daha erken ya da beklenen gebe kalma gününden yaklaşık 2 hafta sonra yapılmaktadır. Zigot rahim duvarına yapışana kadar hCG hormonu salgılanmaz. Bu nedene bağlı olarak 10 günlük hamilelik önce bir test ya da başka testler yapılarak incelenmelidir.

Yumurtanın rahme yerleştikten sonra BETA – HCG hormonu anne karnına ve sonrasında idrara geçmesi zaman almaktadır. Gebelik oluşmuşsa salgılanan BETA – HCG hormonu kandan sonra 15 gün gibi bir sürede idrarda da belli olmaktadır. İdrarda gebelik testinin uygulanması için bu sürelere ve belirtilere dikkat edilmesi gerekecektir.

Hamilelik Testleri Güvenli Midir, Doğru Sonuç Verir Mi?

3 günlük hamilelik belirtileri çoğu zaman erkenden sonuç almak isteyen anne adaylarının merakını cezbetse de kesin belirtiler ve test sonuçlarının doğruluğu için bazı sürelerin geçmesi gerekmektedir. Adet gününün geçmesinden sonraki ilk günlerde yapılacak gebelik testi çoğu zaman yüzde 90 oranında gebeliği tespit edebilmektedir. Ancak çok erken dönemde yapılacak bir test sonrasında negatif çıkma olasılığı yüksek olacaktır.

Gebelik belirtileri olmasına rağmen ilk dönemde negatif çıkan hamilelik testine ek olarak farklı testlerin yapılması önerilmektedir. Çoğu zaman doğru sonuç verse bile evde yapılacak gebelik testlerinin yanlış sonuç vermeleri de muhtemeldir. İlişkiye girdikten sonra hamilelik belirtileri var ancak gebelik testi negatif ise yeni testler yaptırmak ve uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız: Kimyasal Gebelik Kaçıncı Haftada Belli Olur?

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.