Hopa’da Gezilecek Yerler

04.08.2022
80
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da gezilecek yerler arasında sayısız alternatif rota bulunmaktadır. Doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlayan Hopa, Karadeniz Bölgesinin en önemli gezi rotalarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve Artvin iline bağlı bir ilçe olan Hopa, aynı zamanda Türkiye’nin başlıca liman kentlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’na sadece 20 kilometre mesafede yer almaktadır

Hopa, kuzeydoğuda Kemalpaşa ilçesi, doğu bölümünde ise Borçka ilçesi, güneydoğuda Murgul ve güneybatıda ise Arhavi ilçesi ile çevrilidir. Kuzeybatısı ise Karadeniz’e açılmaktadır. Nüfusunun büyük bölümünü Lazlar, Hemşinlililer ve Rize göçmenleri oluşturmuştur.

Hopa’yı ziyaret edecek kişilerin mutlaka görmesi gereken, Hopa’da gezilecek yerlerden bazları ise kısaca şunlardır:

 • Hopa Limanı
 • Çamburnu Tabiat Parkı
 • Hopa Çarşısı
 • Orta Hopa Cami
 • Hopa Eski Evler
 • Kopmuş Plajı
 • Hopa Müzeleri

Hopa’nın doğal ve tarihi alanlarını keşfe çıkarak ziyaretçilerin unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamaları mümkündür. Her yıl sayısız ziyaretçiyi ağırlayan Hopa’da birçok gezilecek alan yer almaktadır. Ayrıca bölgede mutlaka yöresel lezzetlerin de tadılması önerilmektedir.

Hopa’da Gezilecek Doğal Yerler Neler?

Hopa'da Gezilecek Doğal Yerler Neler?

Hopa doğal ve tarihi birçok güzelliği ile ziyaretçilerini her zaman büyülemeyi başarmaktadır. Doğal güzellikleri ile eşsiz manzaralara hakim seyahat rotaları sayesinde Hopa’ya giden herkesin mutlaka gezip görmesi gereken birçok farklı alan bulunmaktadır. Bu alanlarda doğa ile iç içe vakit geçirebilir, fotoğraf çekebilir ve eşsiz manzaralarda vaktinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Hopa’da gezilecek doğal yerler arasında popüler lokasyonlar ise kısaca şunlardır:

 • Çamburnu Tabiat Parkı: Hopa ilçe merkezinden sadece 5 kilometre uzakta yer alan Çamburnu Tabiat Parkı, bölgenin en önemli doğal cazibe merkezleri arasında yer almaktadır. Her yıl sayısız kişi tarafından ziyaret edilen bölge, Karadeniz boyunca uzanan ve doğa yürüyüşü veya kamp yapmak isteyenler için ideal bir yer olarak gösterilmektedir.
 • Kopmuş Plajı: Yaz aylarında özellikle Karadeniz’in serin sularına kendini bırakmak isteyenler için Kopmuş Plajı iyi bir alternatif olacaktır. Tertemiz denizi ile dikkat çeken plaj bölgenin en çok ziyaret edilen doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Kopmuş Plajı Doğu Karadeniz’de yer alan tek halk plajı olarak da bilinmektedir. Temiz denizi ile dikkat çekmektedir.
 • Hopa Limanı: Dağların sahille birleştiği noktada eşsiz manzaraları gözlemlemek isteyenler ve özellikle fotoğraf tutkunları için harika kareler verecek Hopa Limanı mutlaka ziyaret edilmelidir. Limanda yağacağınız yürüyüşler ile eşsiz manzaranın içinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Hopa denince akla gelen doğal daha pek çok farklı güzellik ziyaret edilebilir. Sarp Sınır Kapısı’na yakın olmasıyla günübirlik Gürcistan, Batum seyahatleri de yapılabilir. Ayrıca ilçe merkezinden 45 kilometre uzakta yer alan Murgul Deliklikaya Şelalesi veya 30 km uzaktaki Mençuna Şelalesi gibi doğal diğer birçok güzelliğin de günü birlik keşfedilmesi mümkündür. Çevresinde de sayısız doğal güzelliği barındıran Hopa’da dolu dolu bir gün geçirmek mümkündür.

Hopa’nın Meşhur Yemekleri Neler?

Karadeniz mutfağının en güçlü örneklerine rastlanan Hopa yöresel lezzetleri, yüzlerce yıllık geçmişi ile günümüze kadar aktarılmıştır. Geçmişten günümüze balıkçılığın yaygın olarak yapılması yöreye özgü birçok balık yemeğinin ortaya çıkmasını da sağlamıştır. Buna ek olarak Karadeniz kültürünü mutfağa yansıtan birçok farklı yöresel doğal lezzetin de tadılması mümkündür. Günümüzde Hopa’yı ziyaret eden kişilerin mutlaka deneyimlemesi gereken başlıca yemekler, ziyaretçilerin unutulmayacak tatlar ile tanışmasını sağlamaktadır.

Hopa’nın ünlü yemekleri arasında kısaca şunlardır:

 • Kvaneyi: Fasulye, iç ceviz ve tereyağı ile hazırlanan geleneksel bir Karadeniz yemeği olan Kvaneyi, lezzeti ile öne çıkmaktadır.
 • Laz Böreği: Karadeniz denince akla ilk gelen yiyeceklerden olan Laz böreği, köy yumurtası, tereyağı, süt ve şekerler yapılan muhallebi ve birkaç kat yufka arasına konularak hazırlanmaktadır. Bir çeşit tatlı olan Laz böreği mutlaka tadılması gerekir.
 • Artvin Pidesi: Artvin’e özgü bir pide çeşidi olan Artvin pidesi, Hopa’da da ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yöresel lezzetler arasında yer almaktadır.
 • Peynir Tavalama: Yöreye özgü doğal tereyağı ile Civil adıyla bilinen uzayan peynir, süzme yoğurt veya lor peyniri ile yapılmaktadır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Muğla Milas’ta Gezilecek 14 Harika Yer

Hopa’da yiyebileceğiniz daha pek çok farklı yöresel lezzet bulunmaktadır. Hopa’ya gelen herkesin mutlaka tatması gereken bu yiyecekler aynı zamanda Karadeniz mutfağının da en iyi örneklerini sunmaktadır. Söz konusu meşhur yemeklerin yanı sıra Kapçiyoni Mçkidi, lahana ezmesi, pirinçli lahana, abur, cevizli kara lahana, kabak pilavı, termoni gibi daha pek çok farklı yemeği de yerinde keşfedebilir ve tadabilirsiniz.

Hopa’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Hopa’yı ziyaret etmek isteyenler birçok farklı alternatifi bir arada değerlendirmek zorunda kalacaktır. İster doğal tarihi yerler ziyaret edilebilir, ister çevre bölgeler hatta Gürcistan günü birlik turlar ile keşfedilebilir. Bölgeye gidenlerin mutlaka ilçe merkezinde yer alan turistik alanları ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir. Hopa ziyaretlerini dolu dolu geçirmek isteyenlerin farklı rotaları değerlendirerek beklentilerinin de ötesinde bir gezi gerçekleştirmeleri mümkündür. Her mevsim farklı bir deneyim sunan Hopa, Karadeniz’in doğal güzelliklerinin keşfedilebileceği en iyi bölgelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Ziyaretçiler tarafından Hopa’ya gidince mutlaka yapılası gereken aktiviteler arasında kısaca şunları saymak mümkündür:

 • Şirin bir sahil ilçesi olan Hopa’da her mevsim yeşil ve mavinin uyumu yakalanabilir. Çamburnu Tabiat Koruma Alanı ziyaret edilerek doğal güzelliklerin mutlaka keşfedilmesi önerilmektedir.
 • Bir liman kenti olan Hopa’da liman bölgesi mutlaka keşfedilmesi gerekmektedir. Hopa Limanı ziyaretçileri için harika kareler sunacaktır.
 • Hopa’nın en eski yerleşim yeri olan Kemalpaşa mutlaka ziyaret edilmelidir. Balıkçı restoranları ile ünlü bir yer alan Kemalpaşa, Hopa’nın bir beldesi olmaktan çıkarak bir ilçe haline gelmesine rağmen iki bölge birbirinden ayrılamaz özellikler taşımaktadır. Burada mutlaka balık restoranları ziyaret edilmelidir.
 • Hopa köklü tarihi ile birçok eski eve de ev sahipliği yapıyor. Görülmeye değer Hopa eski evleri ile Karadeniz mimarisinin önemli örneklerini mutlaka keşfedin.
 • Batum gezisi ise Hopa’da yapılacak alternatif bir etkinlik olabilir. Batum’a komşu olan Hopa, Batum gezilerinin de başlangıç noktası olabilmektedir. Hopa’ya kadar gitmişken Batum seyahatinin de mutlaka gezi programına eklenmesi önerilmektedir.

Hopa’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hopa'daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her mevsim farklı sürprizleri ile ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Hopa, dört mevsim yağışlıdır. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgelerinin başında gelen Karadeniz ikliminin tipik özelliklerini göstermesi nedeniyle Hopa’yı ziyaret edecek kişilerin seyahat öncesinde çantalarında mutlaka yağmura karşı önlem alacakları eşyalara yer vermeleri önerilmektedir.

Hopa seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler arasında kısaca şu başlıkları saymak mümkündür:

 • Her an yağmur ihtimaline karşı çantanızda mutlaka yağmurluk, şemsiye hatta çizmeye yer vermeniz tavsiye edilir.
 • Gürcistan – Batum turları düşünülüyorsa önceden rezervasyon yapmak ve yer ayırtmak önemlidir.
 • Kalacağınız yerleri ve ulaşımı önceden planlayarak konaklamada bir sorun yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Karadeniz bölgesinin en önemli seyahat rotalarından biri olan Hopa, ziyaretçilerin birçok farklı aktiviteden yararlanabileceği olanakları bir arada sunmaktadır. Hopa yılın her döneminde sayısız ziyaretçi ağırlayarak Karadeniz Bölgesinin en önemli gezi noktalarından biri olmayı başarmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.