Hızlı Bronzlaşma Yöntemleri

17.07.2022
192

Hızlı bronzlaşma yöntemleri konusundan bahsetmeden önce bronzlaşma kavramından bahsetmek daha doğru olacaktır. Bronzlaşma; güneşten ya da solaryumdan kaynaklanan ultraviyole ışınlarının insan derisiyle karşılaşması sonucu olarak derinin kararması olarak ifade edilir. Bronzlaşmak genel olarak açık tenli insanların istediği bir durumdur.

Yaz aylarında gerçekleşmektedir. Yaz aylarında yapılan güneşlenmek aslında bronzlaşma yöntemlerinden biridir. Güneşlenirken güneş kremini mutlaka uygulamak gerekir yoksa kızarmış bir cilt ile karşılaşırsınız aynı zamanda öğlen saatlerinde, güneş ışınlarının dik indiği zamanda güneşlenmek büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bronzlaşma süresi genellikle 5-6 gündür. Bu yüzden 1 günde bronzlaşayım güneşte çok kalayım düşüncesi cildinize yapacağınız en büyük kötülük olacaktır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere oranla bronzlaşma isteğinin fazla olduğu görülmüştür. Buna bağlı olarak dermo kozmetik markalar, bronzlaşma üzerinde çalışmalar yaparak farklı markalarda hızlı bronzlaşma kremleri, losyonlar gibi birçok ürün çıkmıştır.

Bu ürünleri kullanarak bronzlaşma sürenizi düşürmeniz mümkündür. Güneşe çıkacağınız esnada hızlı bronzlaşmak için doğal yöntem olarak kakao, havuç yağı gibi yağlar sürmek güneş ışınlarını daha çok çekeceği için sağlığınız açısından tehdit oluşturabilir bunun yerine güneşe çıkmadan önce havuç yemek hızlı bronzlaşmanıza yardımcı olur.

Hızlı bronzlaşma yöntemleri arasında evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz doğal yöntemlerde vardır. Hemen hemen evde bulunan kahve bronzlaşmanız için kullanabilirsiniz. Bunun yanında kolay bir şekilde bulabileceğiniz limon da bronzlaşma için kullanılan diğer bir yöntemdir. Ancak limonu güneşlenirken sürmemek önemlidir çünkü limon suyu cildin güneş ışığına olan duyarlılığı arttıracaktır. Limon suyunu ve kahveyi evde kullanmak önemlidir

Bronzlaşmak için kullanılan doğal yağlar cilt hassasiyetinizi attıracağı için kullanmadan önce detaylı araştırmak önemlidir özellikle cildiniz beyaz ve hassas bir cildiniz varsa cildinize uygun ürünler kullanmak sağlığınız için önemlidir aksi takdirde güneşten kaynaklı yanma kızarıklık lekeler oluşabilir bu da hem sağlık açısından hem de görüntü açısından kötü bir durumdur.

Hızlı bronzlaştırma yönteminden biri de solaryumdur. Solaryum genel olarak güneş olmayan zamanlar da kullanılan bir yöntemdir. Solaryum için belli bir miktar para ödemeniz gerekmektedir.

Nasıl Daha Çok Bronzlaşılır? Hızlı Bronzlaşma Yöntemleri

Hızlı bronzlaşma yöntemleri kapsamında, Türkiye de yaz ayı 3 ay olarak kabul edilebilir. İnsanların tatile çıktığı, güneşin ışınlarının yoğun olarak gördüğü bu 3 ay da insanlara özellikle beyaz tenli kadınlar bronzlaşmak isterler. 3 ay kısa bir sürede daha çok bronzlaşmak görüntü bakımından kadınlar için önemlidir. Daha çok bronzlaşmak için şu adımları uygulamanız hem sağlığınız açısından hem de hızlı bronzlaşmak açısından önemlidir;

  • Güneşe çıkmadan önce derinizi ölü derilerden uzaklaştırın.
  • Ölü derilerden arındırdığınız cildinize bol bol güneş kremi uygulayın. Güneş kremi bronzlaşma için engel değildir. Tam tersine güneş kremi cilt sağlığınız için önemlidir.
  • Güneşe 11.00 – 15.00 saatleri arasında çıkmayın. Zararlı ışınlar cildinizi kızartabilir, cildiniz de lekeler oluşabilir.
  • Güneşlenme süresi uzmanlara göre 10-15 dakika olarak ayarlanmıştır. Daha uzun güneşlenmek cildiniz için sakıncalıdır.
  • Bol bol su içmek güneşlenme esnasında kaybedilen suyun yerine koyulması önemlidir. Cildin tazelenmesi için su önemli bir faktördür.
  • Parfüm veya deodorant gibi ürünler kullanmaktan kaçının. Güneşlenme esnasında lekelenmenizi arttırabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız dikkat etmeniz hem sağlınız açısından hem de bronzlaşma açısından önemlidir. Sağlıklı bir bronzlaşma istenilen bir durumdur. Bu adımlarla 3 aylık bir yaz döneminde daha çok bronzlaşmanızı sağlayacaktır.

Kızarmadan Bronzlaşmak İçin Ne Yapmayalım?

Hızlı bronzlaşma yöntemleri çerçevesinde, bronzlaşmak için güneşten yardım alırız. Güneşten gelen ışınlar bazı yanlış uygulamalara bağlı olarak cildimizin yanmasına, kızarmasına sebebiyet vermektedir. Bunun için doğru yöntemlerin uygulanması kızarmadan bronzlaşmak için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en önemlisi güneşlenmeden önce bol miktarda güneş kremi sürmek önemlidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Göz Makyajı Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu şekilde cildi güneşten gelen zararlı ışınlardan koruyabiliriz ayrıca güneşlenme süresini uzun tutmayıp 10-15 dakika sonra güneşlenmeye ara vermek önemlidir bu şekilde öğlen saatlerinde dik bir şekilde gelen güneş ışınlarına az maruz kalırız 2-3 saatte bir güneş kremini tazelememiz gerekmektedir. Hızlı bronzlaşmak gibi bir amacımız var ise çok güneşlenmek yerine dermo kozmetik markaların üretmiş olduğu bronzlaştırıcı krem, losyon gibi ürünleri güneş kreminden sonra vücudumuza uygulamak kısa sürede bronzlaşmanızı sağlamaktadır.

hızlı bronzlaşma yöntemleri

hızlı bronzlaşma yöntemleri

Çok Beyaz Tenliler Nasıl Bronzlaşır?

Hızlı bronzlaşma yöntemleri kapsamında, çok beyaz tenli insanlar yaz ayının gelmesiyle beyaz tenden kurtulup biraz daha esmer tene dönmek isterler. Esmer tene dönmek için de bronzlaşmaları önemlidir. Beyaz tenlilerin yanlış uygulama yapması çok çabuk kızarmasına cildinin yanmasına sebep olur sonuç olarak acı çekebilirsiniz. Çok beyaz tenliler acele etmeden yavaş yavaş yanmak sağlığı açısından önemlidir.

İlk gün 10 dakika sonraki günler 5’er dakika ekleyerek güneşlenmek vücudunuzun alışmasını sağlayacak olup 30 dakikaya ulaştığınızda sonraki günler 30 dakika olarak güneşlenebilirsiniz. Güneşlenirken yüksek korumalı güneş kremleri uygulamanız cildinizde güneş lekelerinin oluşmasını önleyecektir. Güneşlenmek için en doğru zaman akşam 16:00’dan sonraki zamanlar da güneşlenmek sağlık açısından önemlidir, 16:00’dan önceki saatler de genel olarak güneş ışınları dik bir açı ile geldiği için vücudunuzda yanıklar yanmalar oluşabilir.

Çok beyaz tenliler bronzlaşma aşamasında cildindeki ölü derilerden arındırması haftada bir olarak vücutlarına peeling uygulaması daha hızlı bir şekilde bronzlaşmalarını sağlar. Güneşlenme esnasında dudakları korumak önemlidir. Dudaklar çok hassas bir yapıdadır. Güneş dudakların kurumasını sağlar. Güneşlenme esnasında dudaklarınızı korumanız gerekir.

Sabah erken saatte ya da akşamüstü denize girmek sağlık açısından önemlidir. Öğlen vakti denize girmek güneş ışınlarını deniz yansıtacağı için cildinizin yanmasına neden olacaktır. Bu da canınızın acımasına ve derinizin soyulmasına neden olacaktır. Bahsettiğimiz bu konulara dikkat etmeniz sağlıklı bir şekilde beyaz teniniz yanmadan soyulmadan bronzlaşabilir istediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz.

Ayrıca dermo kozmetik markaların ürettikleri bronzlaştırıcı krem, losyonu güneşlenme öncesi güneş kreminden sonra kullanmak sağlıklı ve hızlı bir şekilde bronzlaşmanız için yardımcı olacaktır.

Vazelin Güneşte Bronzlaştırır Mı?

Hızlı bronzlaşma yöntemleri kapsamında, bronzlaşmak için düşük maliyetli evde kullandığınız ürünler ile bronzlaşma sağlayabilirsiniz, hemen hemen her evde bulunan vazelinin birçok kullanım alanı vardır.

Vazelinin yapısı gereği yumuşak ve dağılımı kolay bir üründür ayrıca vazelin sürdüğünüz yerin üzerine uyguladığınız bir parfüm ya da bir krem daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Vazelinin diğer bir kullanım yeri de bronzlaşmak için kullanılmaktadır. Vazelinin doğrudan bronzlaştırma gibi bir özelliği yoktur. Son yıllarda birçok insanın kullandığı bu yöntem şu şekildedir;

  • Güneşe çıkmadan önce cildi ölü derilerden arındırın
  • Arındırılan cilde yüksek korumalı bir güneş kremi ya da losyonu sürün
  • Güneş kreminin arkasına tüm vücudunuza vazelin sürün, vazelin çabuk dağılabilen bir yapıda olduğu için uğraşmadan birkaç dakika da sürebilirsiniz.
  • Vazelin sürülen Cildinizin daha hızlı ve eşit oranda bronzlaşması için, dermo kozmetik markaların ürettiği bronzlaştırıcı krem ya da bronzlaştırıcı losyon sürüp güneşe çıkmalısınız.

Hızlı bronzlaşma yöntemleri konusunun ardından vazelin güneşte bronzlaştırır mı? Sorusuna cevap verilmesi gerekirse vazelin tek başına çok fazla bir etkisi yoktur vazelinin kullanımı aslen bronzlaştırıcı kremlerin cilde daha iyi emilmesini ve vücudun her bölümüne eşit olarak yayılıp, aynı oranda vücudun bronzlaşmasını sağlamaktadır. Bu şekilde istediğiniz vücut rengine sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.