Hamilelikte yediklerimize neden dikkat edilmelidir?

13.08.2021
97
Hamilelikte yediklerimize neden dikkat edilmelidir?

Hamilelikte yediklerimize neden dikkat etmeliyiz.

Hamilelikte yediklerimize neden dikkat edilmelidir diye soracak olursak oldukça dikkat edilmesi gereken bir konuya değinmiş oluruz. Çünkü hamilelikte beslenmek çok önemli bir konudur. Hem anne hem de bebek için yeterli makro besinlerin ( karbonhidrat, protein, yağ ) alındığından emin olmak gerekmektedir. Bu besinler sayesinde anne ve bebeğin gelişimi olması gerektiği gibi tamamlanabilir. Eksiklikleri durumunda birçok sağlık sorununu beraberinde getirirler. Bu sorunlar çocuğun prematüre olarak dünyaya gelmesine kadar gidebilir.Ya da annenin yeterli enerji alamaması durumunda saç dökülmesi, doğum sonrası dönemsel bozukluklar, tırnak yapısında kırılmalar gibi çeşitli problemlere sebep olabilir. Bu yüzden yeterli ve doğru besinlerin alınması çok önemlidir.

Hamilelikte neler yenilmelidir?

Hamilelikte aldığımız besinler çok önemlidir. Hamilelikte neler yemeliyiz diye soracak olursak bunları aşağıdaki maddeler şeklinde sıralayabiliriz:

  • Karbonhidrat olarak tahıllardan zengin içeriğe sahip olan türleri yenilmelidir. Birer örnek verecek olursak; patates, fasulye ayrıca her türlü sebze (aynı zamanda lif bakımından da fazlasıyla zengin içeriklidirler) ve meyve ve benzeri birçok ürün yenebilir.
  • Protein olarak kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, balık türü zengin protein içeren besinler tüketilebilir.
  • Dengeli yağ oranını almayı unutmamak gerekir. Size fazladan kilo getireceğinden kesinlikle korkmamalısınız çünkü yeterli miktarda alındığı zaman kişiye oldukça faydası vardır. Bunlardan bahsedecek olursak en başta sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Hamilelikte yediklerimize neden dikkat edilmelidir

Hamilelikte ne tür aktiviteler yapılmalıdır?

Hamilelikte ne tür aktiviteler yapılmalıdır diye soracak olursak çok doğru bir noktaya değinmiş oluruz. Hem hamilelikte hem de günlük hayatımızda hareket çok önemlidir çünkü sağlığın temel noktası harekettir. Günlük yeterli aktivitelerimizi yerine getirerek hareketli bir hayat temposu sürdürdüğümüz takdirde pek çok hastalıktan korunmuş oluruz. Hamileler kendilerini zorlamayacak şekilde spor yapabilirler ve bu hareketler sağlıkları açısından oldukça faydalıdır. Hamilelerin yapabileceği sporlardan örnek verecek olursak, yürüyüş bunların başında gelmektedir. Yürüyüşün yanı sıra hafif tempolu koşu, yüzme, pilates, uzman bir spor hocası tarafından yönetilerek yapacağımız tüm egzersizler bunlara örnektir. Yediklerinize dikkat edip kalori açığı oluşturmayacak şekilde aktivitelerinizi kendinizi zorlamadan yapabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İlişkiye Girdikten Sonra Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.