Göz Makyajı Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

14.08.2021
221
Göz Makyajı Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz makyajı bir kadının en önemli makyajıdır diyalog kurduğumuz kişilerle göz teması kurarız. Bu konu ile ilgili soru ve merak ettiğiniz noktaları bu yazımızda bulabilisiniz.

 İdeal göz makyajı nedir ? sorusuna şu şekilde cevaplayabiliriz:

 • Öncelikle gözümüzün yapısını ve şeklini çok iyi analiz etmiş olmamız gerekmektedir. Bu sayede gözümüzde yapmak istediğimiz değişikliklere karar vermiş ve bu sayede değişimi öngörmüş oluruz.
 • Sonrasında gözümüzde günlük olarak kullanmak istediğimiz renklere karar vermeliyiz.
 • Karar verdiğimiz bu renkleri gözümüze uyguladığımızda, nasıl farklı görünümler elde edebileceğimizi deneyip yanılarak görebiliriz.
 • Bunların yanı sıra göz şeklimizi değiştirmek için de kontür ve eyeliner tekniklerinden faydalanabiliriz.
 • Eyeliner göz kapaklarımızı daha kalkık ve kısık göstermemizi sağlayabilir.
 • Kontür ise göz şeklimizin istediğimiz biçime ulaşmasında en büyük yardımcıdır.
 • Kirpiklerde kalkık ve tek tek ayrılmış bir görüntü tercih edilmektedir. Bunun için öncelikle kirpiklerimizi kıvırmalı sonrasında kirpiklerimizi çok ağırlaştırmayacak bir rimel kullanmalıyız. Bu sayede kirpiklerimiz kıvrık ve tek tek ayrılmış olacaktır.

Kendimize uygun göz makyajına nasıl karar verebiliriz

Günlük cilt makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Günlük cilt makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna şu şekilde sıralayarak cevaplayalım:

 • İlk olarak cilt alt tonuna uygun ya biraz koyu ya da biraz açık bir renk fondöten seçmeliyiz. Fondöteni seçerken mutlaka cildinize ya da el bileğinize uygulamanız tavsiye edilir.
 • Fondötenin yapısını seçmek de oldukça önemlidir. Eğer cildiniz yağlı ve parlak görünüyorsa alacağınız ürün kuru ciltler için üretilen bir ürün olmamalıdır. Çünkü kuru ciltler için üretilen bu ürün cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olur. Ya da cildiniz kuru bir yapıda ise cildinizi daha kuru ve daha pütürlü gösterecek bir fondöten seçmemelisiniz.
 • Teninize fondöteni uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus önceden cildinizi nemlendirmek olacaktır. Daha sonrasından sünger ya da fırçayla fondöteni cildinize yayabilirsiniz.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Dudaklarınız için uygun makyaj nasıl yapılır?

Dudaklarınız için uygun makyaj nasıl yapılır sorusuna günümüzde şöyle cevap verebiliriz:

 • Günlük makyaj da dudaklarınızın doğal rengindeki tonlar seçilmelidir. Dudağın kendi çerçevesinin dışına fazla çıkılmayacak şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu sayede kendi dudaklarınız çok daha dolgun ve canlı duracaktır.
 • Dudaklarınızın daha da dolgun görünmesini istiyorsanız tepe noktalarına aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda alt dudağın çukur kısmına da kontür yapabilirsiniz. Evde kolaylıkla istediğiniz dudakları elde edebilirsiniz.
4/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.