Gluten Nedir Glutenin Yararları ve Zararları

06.09.2021
167
Gluten Nedir Glutenin Yararları ve Zararları

Bu makalede Gluten nedir glutenin yararları ve zararları konusunda en çok merak edilen sorulara değineceğiz. Bu sorular;

  • Gluten nedir
  • Gluten nedir nelerde var
  • Gluten nedir zararları
  • Gluten nedir belirtileri
  • Gluten hangi yiyeceklerde bulunur
  • Gluten nedir faydaları
  • Gluten nedir zararlı mı
  • Gluten nedir ne işe yarar
  • Gluten nedir kilo aldırır mı
  • Gluten nedir ve zararları

 

Olarak sıralanıyor.  Gluten buğday ununda bolca bulunan bir protein çeşididir. Gluten buğday, arpa, çavdar çeşitlerinde bulunan bitkisel proteindir.  Un yoğururken meydana gelen gevşeme ve elastik yapı gluten nedeniyledir. Bu bitkisel proteini tolere edemeyenler, çölyak hastalarıdır.  Gluten vücutta emilemediği ya da özümsenemediği için ince bağırsak duvar yapısı bozulmaya başlar. Yapının bozulması sonucu, çölyak hastası vitamin ve mineralleri alamaz. Bu durum ciddi bir hastalığa yol açar.

Gluten Nedir?

Gluten nedir glutenin yararları ve zararları… Gluten basitçe bitkisel proteindir. Bu bitkisel proteini içermeyen besinler tüketmek, çölyak hastaları için önerilmektedir. Gluteni tolere edemeyenler için; mısır, patates, soya, fındık, balık et ve süt ürünleri tüketilebilir. Ancak bu besinlerde çok fazla lif olmadığı için ve lifler, sindirimi kolaylaştırdığı için, bunlara ek olarak, bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Pirinç mısır nohut kara buğday tüketilebilir. Gluten nedir nelerde var? Bitkisel protein olarak buğday arpa çavdarda bolca bulunmaktadır. Gluten nedir zararları… Bitkisel protein, onu tolere edemeyenler için ince bağırsaklarda vitamin- mineral emilimini olumsuz etkiler. Vitamin ve mineral emilimi olumsuz etkilenince, bunların eksikliğine bağlı olan hastalıklar ortaya çıkar. Gluten zararları, metabolizmanın fonksiyonlarını bozmaktan ibarettir. Sindirim sistemi bozulunca diğer tüm sistemler, zincirleme reaksiyonla bozulurlar. Gluten proteini, gıda işleme endüstrisinde, gıdaları koyulaştırıcı madde olarak kullanılır veya stabilizatör olarak kullanılır. Hazır yiyeceklerin hepsinde Gluten olabilir. Çölyak hastaları hazır yiyecekleri satın almadan önce, içeriğe bakarak gluten içerip içermediğini görebilir. Gluten Faydaları nelerdir? İçeriğindeki bol vitamin ve minerallerle, glüteni iyi tolere edebilenler için çok faydalı bitkisel protein kaynağı olan glutenli besinlerin faydaları vardır.  Gluten içeren buğday ekmeğini çok tüketenler, kolayca kilo alabilir. Hamur ürünlerine adeta bağımlı olanlar, hızlı bir şekilde kilo alırlar.  Gluten obezler için zararlı ama kilo almak isteyenler için yararlıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

Gluten Zararlı mı?

Gluten intoleransı, besinlerin emilim bozukluğuna yol açar ve  neticede ishal, karın ağrısı, bitkinlik, duygusal travmalara depresyona yol açabilir. Glutenin bazı tehlikeleri de vardır, mesela alerjiye yol açabilir.  Vücuda girince, Gliadin kısmı, bağışıklık sistemi tarafından düşman kabul edilebilir ve bağırsak duvarını zedeleyecek maddeler üretebilir. Bu da ince bağırsak duvarının iltihaplanması demek oluyor. Ekmek tüketince, şişkinlik ve gaz oluşuyorsa beyaz ekmek tüketmeyi bırakmalısınız.

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.