Finike’de Gezilecek Yerler

08.08.2022
90
Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de gezilecek yerler arasında birçok farklı lokasyon bulunur. Hem merzde hem de çevre ilçelerde gezilebilecek birçok farklı yer vardır. Her birine ulaşımın kolay olması ve mesafelerin yakın olması gibi avantajlar sebebi ile de Finike’de kolayca gezilebilir. Antalya’nın önemli ilçelerinden biri olan Finike hem lezzetleri hem de aktiviteleri ile dikkat çeken bir bölgedir.

 • Elmalı Müzesi: Hükümet Konağı olarak inşa edilen binanın müzeye dönüştürülmesi ile kullanılmaya başlanan Elmalı Müzesi, bölgenin tarihi ile ilgili önemli bilgilere ev sahipliği yapılıyor. Müzenin hem içindeki arkeolojik varlıklar hem de bahçesine yerleştirilen tarihi eserler ile geniş bir kataloğu bulunuyor. Bölgeden gizlice kaçırılarak yurt dışına götürülen ancak uzun uğraşlar sonucunda geri alınan Elmalı Sikkeleri’ne de bu müzeden ulaşmak mümkün.
 • Suluin Mağarası: Önemli tatlı su kaynaklarından biri olan Suluin Mağarası’na düzenlenen turlara katılabilir ve Finike’nin özel koylarını ziyaret edebilirsiniz. Mağara içerisinde oluşan doğal yapılara da bu turlar ile şahit olabilirsiniz. Travertenler ve sarkıtların birçok kişinin dikkatini çeker.
 • Kırkgöz Kemeri: Tarihi yerlerden birisi olan Kırkgöz Kemeri, 700 metre uzunluğunda bir köprüdür. Birçok kişi köprüyü fotoğraf çekmek için ziyaret eder. Hem yürüyüş yapmak hem de köprünün fotoğrafını çekmek için Kırkgöz Kemeri tercih edilebilir.

Finike’de Tarihi Yerler Nereler?

Finike'de Tarihi Yerler Nereler?

Gezilecek yerler arasında Finike’de gezilecek tarihi yerler de önemli bir yere sahiptir. Birbirinden farklı dönemlere ev sahipliği yapmış olan antik kentlerin birçoğu Finike bölgesinde yer alır. Finike’den diğer ilçelere ve hatta Anadolu’nun derinliklerine kadar uzayan birçok yürüyüş rotası da bu antik kentlere bağlıdır.

 • Limyra Antik Kenti: Finike’nin mutlaka görülmesi gereken rotalarından biri Limyra Antik Kentidir. Tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyen kişiler antik kenti ziyaret edebilir. Antik kentin içinde yer alan Xatabura Anıt Mezarları da birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Limyra Antik Kenti’ne girmek ve gezmek için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. Bölgeyi kirletmemeye ve doğaya saygılı olmaya özen gösterildiği müddetçe Limyra Antik Kenti rahatlıkla gezilebilir.
 • Gagai Antik Kenti: Gaga’nın Halkı ismi ile de bilinen Gagai Antik Kenti’nin tarihi Helen dönemine kadar gitmektedir. Yerli halk bu bölgeyi anlatmak için Gagaga, Gaga’nın Halkı ve Gagai gibi isimler kullanmaktadır. Rhodoslular zamanından kalan Gagai Antik Kenti ismi günümüzde de geçerliliğini koruyan bir isimdir.
 • Arykanda Antik Kenti: Finike’den Elmalı’ya doğru giden rotada yer alan Arykanda Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar hala devam etmektedir. Arkeolojik kazılar sebebi ile bazı dönemlerde bölgenin gezilmesi sınırlandırılır. Ortalama 1 – 1,5 saatlik bir gezi ile Arykanda Antik Kenti kolayca gezilebilir. Sıcaklardan korunmak için öğle saatlerinde gidilmemesi önerilir.
 • Rhodiapolis Antik Kenti: Finike ve Kumluca arasında yer alan bu antik kent de özellikle tarih meraklıları tarafından sık sık merak edilen bir yerdir. Bölgede uzun süre yapılan arkeolojik kazılar ve sanat tarihi çalışmalarından elde edilen eserler hem Antalya Müzesi’ne hem de Elmalı Müzesi’ne yerleştirilmiştir. Antik kentten kalan kalıntılar ücretsiz olarak gezilebilir ve tarihi bir yolculuğa çıkabilir.

Finike’de Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Finike’de gezilecek doğal güzelliklerin her biri eşsiz deneyimleri de beraberinde getiriyor. Finike’de gezerken ister tarihi rotaları tercih edin isterseniz sadece plaj ve koylara gidin fark etmeksizin yolunuz her zaman doğal güzelliklerden geçecek.

 • Andrea Doria Koyu: Demre’ye giden yolda bulunan bir koydur. Özellikleri ve manzarası ile dikkat çeken koy, caretta caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Bu sebep ile insanların bölgeyi kullanması sınırlandırılmış olsa da belirli bir kısmı hala halka açıktır.
 • Gökbük Kanyonu: Önemli doğa sporlarının yapıldığı bu kanyonda, özellikle sıcaklardan kaçmak için vakit geçirebilirsiniz.
 • Gökliman Koyu: Finike merkezine yaklaşık 6 kilometrelik mesafede yer alan Gökliman Koyu, Likyalılar döneminden kalmıştır. Liman ve ticaret gibi amaçlar için de kullanılan bu Gökliman, günümüzde sadece koy olarak varlığını sürdürmektedir. Bölgeye açılan işletmeler ve konaklama alanları bölgenin popüler olmasını sağlamıştır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Demre'de Gezilecek Yerler

Finike’nin Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Akdeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Antalya, her sene yüz binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği Finike’nin yemekleri de dünya çapında bir üne sahip. Finike’nin meşhur yemeklerini sizler için derledik.

 • Portakal: Finike Portakalı neredeyse herkes ve her yer tarafından bilinen bir meyvedir. Finike’de yetişen meyvelerin birçoğu Türkiye’nin ve yurt dışının farklı yerlerine satılır. Finike portakalı mutlaka tadılmalıdır.
 • Mevsim Balıkları: Finike’nin akşam yemekleri çoğunlukla protein ağırlıklıdır. Gün içerisinde yüksek sıcağa maruz kalan insanlar akşamları hafif ancak protein olarak yüksek olan gıdaları tercih ederler. Balık ızgara ve balık tava en sık tüketilen meşhur yemekler arasında bulunur. Özellikle çipura, sarıkuyruk, ıskarmoz, mercan, kefal, lüfer ve levrek en sık tüketilen balıklardır.
 • Deniz Ürünleri: Finike liman bölgesi olarak bilinen bir ilçedir. Bu sebep ile de birçok deniz ürününe ulaşmak oldukça kolaydır. Finike’ye gidildiğinde mutlaka mevsimindeki deniz ürünlerinin denenmesi önerilir.
 • Piyaz: Antalya’nın meşhur yemeklerinden biri olan piyaza Finike’de de ulaşmak mümkün. Hafif yapısı ile hem ara öğünlerde hem de ana öğünlerde tercih edilen piyaz sık sık tüketilen bir yemektir.

Finike’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Finike'ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Finike’ye gidince yapılması gereken aktivitelerin birçoğu su sporlarını içeriyor. Bu sporlar ile hem sıcaklardan kaçmak hem de keyifli vakit geçirmek mümkün.

 • Kanyonda Su Sporları Yapın: Özellikle Gökbük Kanyonu’nda sık yapılan su sporlarına katılabilirsiniz. Tek başınıza, aileniz ile ya da arkadaşlarınız ile katılacağınız rafting etkinlileri ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Trekking: Bölgede birçok yürüyüş rotası bulunuyor. Trekking için görevlendirilmiş rehberler ve özel turlar ile etkinliği yapabileceğiniz gibi basit rotaları tek başınıza da tamamlayabilirsiniz.
 • Yamaç Paraşütü: Ekstrem sporlar noktasında önemli bir bölge olan Antalya yamaç paraşütü için de uygun bir alandır. Finike’de de yamaç paraşütü gibi etkinliklere katılmak oldukça popülerdir.
 • Kano: Kanyon ve koylarda kano etkinliklerine katılabilir ve sıcak günlerde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
 • Su Kayağı: Finike’de en sık yapılan aktivitelerden biri de su kayağıdır. Su sporları için uygun olan Finike’de birçok ekstrem spor yapılması mümkündür.
 • Yakın Yerler ziyaret Edilmeli: Olympos Antik Kenti, Çıralı, Phaselis Antik Kenti ve Kekova Adası Finike’ye yakın olan yerlerdir. 40 dakika ila 100 dakika gibi süreler ile değişen bu bölgelere gidilerek Antalya’nın diğer güzellikleri de keşfedilebilir.

Finike’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Finike seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler çoğunlukla mevsim şartları ile ilgili olmaktadır. Gelen ziyaretçilerin birçoğu yüksek sıcaklıklara karşı uyarılır.

 • Yüksek hava sıcaklığına dikkat edilmeli.
 • Antik kent, yürüyüş yolları ve bunlara benzer alanlara gidilecek ise mutlaka yanınıza su almalısınız.
 • Uzun yürüyüşlerde yanınızda atıştırmalık bulundurmanız önemli.
 • Şemsiye, güneş gözlüğü, şapka gibi aksesuarların yanı sıra güneş kremi ve güneş koruyucu losyonları sık sık kullanılmalıdır.
 • Saat sabah 10.00 ila öğlen 16.00 saatleri arası en sıcak zamandır. Bütün gezi ve aktivite planı hava şartlarına göre ayarlandığında olası sağlık sorunlarının önüne geçilir.

Ayrıca Bakınız: Demre’de Gezilecek Yerler

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.