En İyi Kore Dizileri – Sizi Zamanın Derinliklerine Sürükleyecek 9 Tarihi Kore Dizisi

16.08.2022
118
En İyi Kore Dizileri – Sizi Zamanın Derinliklerine Sürükleyecek 9 Tarihi Kore Dizisi

En iyi Kore dizileri arasında tarihi özellikler taşıyanlar dikkat çekmektedir. Kore izleyici kitlesine uygun olarak üretilen içerikler sadece Kore ile sınırlı kalmamıştır. Dünyanın dört bir yanında uyarlaması yapılan, farklı dillere çevrilen ve dublajı yapılan birçok Kore dizisi bulunur. Bu Kore dizilerinin çoğu özellikle Türkiye dizileri için de uyarlanmıştır. Bu dizilere ilgi sadece Kore izleyici kitlesi tarafından gösterilmez ve dünya çapında bir ün söz konusudur.

Goonjoo Gamyunui Jooin

Goonjoo Gamyunui Jooin

The Emperor: Owner of the Mask adı ile İngilizceye çevrilen bu dizi IMDB’den 7,4 puan almıştır. Dizi tarihi olmasının yanı sıra romantizm ve drama türleri içerisinde de yer alır. Ünlü oyunculara yer vermesi 2017 yılında başlaması gibi unsurlar da dizinin popülerliğini etkilemiştir. Joseon Hanedanlığını konu alan dizi bu dönemde yaşanan olayları anlatır. Soylu aile Veliaht Prens ve bu etrafta çerçeveleyen hikaye aynı zamanda aşk unsurları da içerir. Döneme tanıklık etme açısından da önemli olan dizi farklı anlatım biçimi ile birçok farklı ülkede gösterime girmiştir. Dizide ana karakter olan Yi Sun ve onun başına gelen intikam öyküsü işlenmektedir.

Aseudal Yeondaegi

aseudal yeondaegi

Kore dizileri arasında popüler olan bir dizidir. IMDB’den 7,7 puan alırken 2019 yılında gösterime girmesi de tam vaktinde olmuştur. Kore yapımı tarihi diziler her zaman ilgi çekici olmuşlardır. Bu sebep ile de bu dizide hem Kore halkı hem de dünya çapında sık sık izlenmiştir. Sadece tarihe tanıklık etmesi değil, aynı zamanda ırklar arasında yaşanan mücadele ve ayrımcılık sorunlarına da değinir. Tarihi türünde olmasına karşın içerisinde drama ve fantastik öğeler de yer alır. Üstün ırklar ile bölgede yaşayan, normal olarak kabul edilen insan ırkı üzerindeki etki etkileşim ve iletişim temalı 1 dizidir. Üstün ırk olarak ortaya çıkan türler ile hikaye başlatılır.

Haechi

heachi

Reform dönemini konu alan bu dizi izleyiciyle buluştuğu günden beri dikkat çekmeye devam etmektedir. Dizideki karakterlerin her biri farklı 1 tarihi kimliği ele alır. Ünlü oyuncu kadrosu, profesyonel çekim teknikleri ve dizinin süresi gibi unsurlar dizinin daha sık izlenmesine sebep olmuştur. Taht savaşlarını da konu alan dizi, aynı zamanda bir prensin yaşadığı olaylara değinmektedir. Bu sebep ile aksiyon, drama, romantizm de tarihi türünün içerisinde yer alır. Tarihi özellikleri kaybedilmeden döneme ışık tutmak gibi bir amaç benimsenmiştir. Tarihi Kore dizileri arasında önemli bir yeri bulunur.

Hwajung / Splendid Politics

hwajung

Türkiye’de TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya devam eden ve ışığın prensesi olarak çevrilen dizi hala ilgi görmektedir. 108 bölümden oluşan dizinin tarihi türdedir. Kore yapımı seven Türkler için özel olarak TRT 1 ekranlarına taşınmıştır. Güney Kore’nin tarihi dönemlerini üstlenen dizi anlatımı ile farklı bir etki bırakmaktadır. Ming Hanedanlığı döneminde yaşanan olaylara Prens ve prenseslerin birbirleri ile olan ilişkilerine ve Mançuryanlara değinen kapsamlı ve geniş bir hikayesi bulunur. Türkler tarafından ilgi ile karşılanan bu dizi günümüzde ara ara TRT 1 ekranlarında yeniden yayınlanmaktadır. Tarihi Kore dizisi seven kişiler için uygun olan bir içeriğe sahiptir.

Gooreumi Geurin Dalbit

gooreumi geurin dalbit

Love in the Moonlight ismi ile İngilizceye çevrilen dizi köleliği konu almaktadır. IMDB’den adlığı 7,9 puanlık puanı ile 2016 yılından beri tekrarları izlenmeye devam edilir. Tarihi özelliklerinin yanı sıra komedi ve dramı üstlenmesi ve yer yer romantik ögelere de yer vermesi dizinin dikkat çekici olmasını sağlamıştır. Erkek kılığında yaşayan bir kadının yaşam mücadelesini konu alan dizi, aynı zamanda kölelik konusuna da girmektedir. Nihai olarak bir sarayda hadım olarak çalışmaya başlayan 1 kadının hikayesi tarihi ögeler ile birleştirilerek izleyiciye aktarılır. En iyi Kore dizileri arasında yer alan bu dizi konusu ve oyuncuları ile dikkatleri üzerine toplamıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  En İyi İspanyol Dizileri - Televizyon Tarihine Damga Vurmuş 10 İspanyol Dizisi

Joseonroko Nokdejeon

joseonroko nokdejeon

Tale of Nokdu ismi ile de bilinen dizi Netflix’te yayınlanmaya devam etmektedir. 2019 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin devam edeceğine dair söylentiler bulunur. Tarihi bir dizi olmasına karşın içerisinde bol miktarda aksiyon ve komedi de yer almaktadır. IMDB’den aldığı 7,9’luk puanı ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Dizinin baş kahramanlarından biri olan Jeon Nok-du üzerine kurgulanan dizi hayat mücadelesini konu alır.

Ansızın birileri tarafından saldırıya uğrayan ana karakterin, ona kimin saldırdığını araştırması ile dizi zenginleşmeye başlar. Kendisine saldıran kişilerin izinden giderken birbirinden farklı yollara giren ve farklı maceralar ile karşılaşılan baş kahramanın hikayesi tarihi unsurlar ile aktarılır. Başarılı 1 anlatım dili olması dizinin daha çok izlenmesini sağlamıştır. Romantik tarihi Kore dizileri arasında bulunur.

Ki Hwanghoo

ki hwanghoo

Empress Ki ismi ile Netflix’te yer alan bir dizidir. Farklı kanallardan da izlenmesi mümkündür. Tarihi bir dizi olan Ki Hwanghoo bir kadının yaşadıklarını anlatmaktadır. Cengiz Han tarafından kurulan Yuan Hanedanlığını konu alan dizi demir leydi olarak ünlenmiş olan kraliçeyi anlatır. Tarihi özelliklerini aynı o dönemde imiş gibi yansıtan ve bu konuda profesyonel 1 imaj çizen dizinin önemi de bu noktada devreye girmektedir. İmparatoriçe Ki’nin yaşamı, başına gelenler ve hanedanlık ile olan ilişkisini konu alan bir dizidir.

Yuan Hanedanlığının yanı sıra farklı hanedanlıklar ile kurulan diplomasi temelli ilişkiler de dizide yer alan konulardır. IMDB’den 8,5 puan alan dizi 2013 ve 2014 yılları arasında 1 sezon olacak şekilde yayınlanmıştır. Ünlü başrol oyuncuları ve karakterlerin profesyonel bir titizlik ile yaratılması diziyi başarılı kılmıştır. Ekran başından kalkmadan diziyi izlemek isteyen birçok seyirci vardır. Kore hanedanlık dizileri arasında popüler olan bir dizidir.

Yungnyong – i Nareusya

yungyong i nareusya

2015 ve 2016 yıllarında yayınlanan dizi hanedanlık ile ilgilidir. Joseon Hanedanlığının kuruluşunu anlatmasının yanı sıra kuruluşu esnasında önemli roller üstlenen 7 farklı karakterin hikayesi anlatılır. Lee Bang – Won’un yanı sıra etrafındaki diğer kişilerin de hikayesi izlenir. IMDB’den 8.9 puan alan dizi tarihi ögelerinin içerisine dramı da yerleştirmiştir.

Ünlü isimlerin başrolde olduğu bu tarihi kore dizisi günümüzde hala dikkat çekmeye ve izlenmeye devam ediliyor. Hanedanlığın kuruluşu, kuruluş esnasında yaşanan olaylar ve tarihi birçok unsur dizi ile seyircilere aktarılmaktadır. Joseon Hanedanlığının kurulmasında önemli aşamalarda görev almış olan insanların hayatları ile ilgili bilgi almak ve başarılarına tanık olmak isteyen tarih izleyicileri diziyi mutlaka seyretmeli.

ILjimae

iljimae

Yetenekli 1 hırsızın hikayesini anlatan bu dizi oldukça dikkat çekicidir. Tarihi ögelerinin yanı sıra aksiyonu içerisinde bulundurması ve yer yer eşlik eden dram ve romantizm öğeleri de dizinin ilgi çekici hale gelmesini sağlamıştır. Kore dizilerini seven kişilerin kaçırmaması gereken bu dizi birbirinden farklı hikayelere dayanır.

En iyi Kore dizileri arasıdna yer alan Iljimae tarihi dizilerin arasında önemli bir konumdadır. Robin Hood benzeri özellikler taşıyan ana karakter Ryung, görüp görebileceğiniz en yetenekli hırsızlardan biridir. Karakterin maceralarına eşlik eden komedi, romantizm ve diğer unsurlar seyretmek için en uygun nedenleri oluşturur. Kısa sürede bitirebileceğiniz dizi, ekran başından kalkmadan izleme isteği yaratmaktadır.

Ayrıca Bakınız: En İyi İspanyol Dizileri

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.