En İyi Japon Dizileri – Uzakdoğu Severler İçin 9 Japon Dizisi

13.08.2022
96

En iyi Japon dizileri listesi birbirinden farklı temalarda hazırlanan birçok diziyi içeriyor. En yüksek puanlı dizilerden izleyicilerden tam not alanlara kadar her biri bu listede yer almaktadır. Japon dizileri dünyada en çok uyarlanan dizilerdir. İspanya, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok farklı ülkede Uzakdoğu filmleri ve dizileri sık sık uyarlanır. Uyarlamalarının yanı sıra orijinalleri de dikkat çekmektedir. Birbirinden farklı ve yaratıcı konuların 1 araya geldiği bu diziler, komedi, drama, aksiyon, gerilim ve polisiye gibi birçok farklı türde üretilmektedir.

Gokusen

Gokusen

2008 yılından başlayıp 2022 yılına kadar devam eden bu dizi 3 sezon boyunca yayınlanmıştır. Her bölümde 11 bölüm vardır ve dizi en çok dikkat çeken Japon dizileri arasında yer alır. Temelde bir manga serisi olan bu dizi farklı konulara değinir ve gençlik temasında oluşturulan bir hikayeye sahiptir. Dizinin yanı sıra çizgi filmi dizisi, canlı yayınları ve birçok farklı üretim alanı ile de seyircilere geniş ve kapsamlı bir üretim sunmuşlardır. Genç ve idealist öğretmenle başlayan hikaye, girdiği sınıflardaki gençler ile devam etmektedir. Karşılaşılan olaylar, kullanılan teknikler ve öğrenci ve öğretmen ilişkileri bu dizide net bir şekilde izleyiciye aktarılır. Öğrenci ve öğretmen ilişkisi üzerinden kurulmaya çalışan düzen, aynı zamanda eğitim sistemine dikey hiyerarşiyi ve bunlara bağlı olan birçok konuyu da irdelenmektedir.

Bloody Monday

bloody monday

Türkçe çevirisi yaparken kanlı pazartesi adı ile Türk kanallarında da yayınlanmış bir dizidir. Kanlı pazartesi ya da bloody Monday, 96 bölümden oluşur. 2 yıllık yayın hayatı boyunca birçok farklı bölüm ve konuyu işlemiş olan bu dizi polisiye ve gerilim kategorilerindedir. İçerisinde dram, komedi, arkadaşlık ve romantizm gibi başlıklara da yer verilmiştir. Viral bir terör salgınını konu alan dizi, ana karakterlerin gerçeğe ulaşma çabasına yer verir.

Japon dizileri arasında önemli bir yere sahiptir. Konunun işleniş biçiminden izleyiciye aktarılan hikâye kadar her bir unsur özenle seçilmiş ve üzerine büyük çalışmalar yapıldıktan sonra seyirciye ulaştırılmıştır. Bu sebep ile de hem kendi ülkesinde hem de farklı ülkelerde büyük rağbet gören bir dizi haline gelmiştir.

MAOU

maou

2008 yılında yayınlanan diziler arasında yer alır. Japon dizilerinin birçoğu bu yıllarda iyice popüler olduğu için 2008 ve devamı olan yıllarda sık sık yeni diziler üretilmeye başlanmıştır. Japon dizilerinin dünyaya açıldığı yıllardan biri olan 2008 içerisinde bu dizide sıkça kendisinden bahsetti etmeyi başarmıştır. Hem romantik izler taşıyan dizi hem de gerilim türünde oluşturulan senaryosuyla dikkat çeker.

En sürükleyici Japon dizileri arasında yer alan MAOU, 1 sezon ve 11 bölüm devam etmiştir. Baş kahramanın mesleği üzerinden şekillenen hikayede hem avukatların dünyasına girilirken hem de intikam gibi duygular ile karşılaşılır. Bir polis dedektifi ve avukatın bir araya gelmesi ile başlayan hikaye de yüzleşmeler de yaşanır. Gerilim türünde olmasına karşın yumuşak bir hikaye anlatımı vardır ve bu durum izleyicilerden tam not alınmasını sağlamıştır.

Nobuta WO Produce

nobuta wo produce

2005 yılında başlayan ve aynı yıl içerisinde sonlanan mini dizidir. Japonların kurduğu dünya içerisinde yarattıkları yeni sistemleri ve gençlerin birbiri ile olan ilişkisini anlatan dizi, rağbet gören diziler arasında bulunur. Liseye yeni başlayan yeni bir öğrenci üzerinden şekillenen hikayede okulun nasıl bir araya geldiği, gençlerin nasıl birlikte dayanmıştı ve arkadaşlık grubunun nasıl oluştuğu gibi unsurlara değinilir. Komedinin yanı sıra arkadaşlık, aşk ve dostluk gibi unsurlar da dizinin ana başlıklarıdır. Kendini geliştirmeye çalışan ve kimliğini yaratmaya çalışan gençleri konu alan bu dizi izleyiciler tarafından tam not almıştır. En iyi Japon dizileri grubunda yer alan bir dizidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  En İyi Tayland Dizileri - Ekrandan Gözünüzü Ayıramayacağınız 10 Tayland Dizisi

Rich Man Poor Woman

Rich Man Poor Woman

Zengin erkek fakir kız olarak Türkiye’deki kanallara birçok kez uyarlanan bu dizide 2012 yılında başlamıştır. Romantik komedi türünde olmasına rağmen yer yer drama ve gerilim türleri de dizinin içerisinde yer almaktadır. Sosyalleşmek ve insan ilişkileri gibi konulara da değinen dizi. Yapıldığı dönemde çokça ilgiyle karşılaştı ve bu sebeple de fan kitlesi oluştu. Dizi sadece Japonya’da değil aynı zamanda dünyanın birçok farklı ülkesinde hem vizyona girmiş hem de uyarlamaları yapılmıştır. Basit bir konu gibi görünse de zengin erkek fakir kız birçok dizinin ve kanalın ilgisini çeken bir konudur. Bu konuyu en iyi işleyenlerden birisi de Japon dizileridir.

24 Japan

24 japan

Son yılların en çok ilgi gören dizilerinden birisi bu dizidir. Aksiyon, suç, dram, komedi, aşk ve farklı birçok temayı bir arada içerisinde barındırması, güçlü kadroya sahip olmasıyla birleştiğinde ortaya kaliteli iş çıkarılmıştır. Farklı ülkelere uyarlanan ve farklı dillerde birçok kez karşılaşılan bu dizi hala ilgi görmeye devam etmektedir. IMDB’den 5.8 puan almasına karşın polisiye – gerilim türünde olması ile öncü rol üstlenmiştir. Birçok dizi sever tarafından beğenilen 24 Japan, günümüzde tekrarları ile hala karşılaşılan dizidir.

35 Year Old Girl

35 year old girl

Macera ve komediyi bir araya getiren bu dizi bir kadının hikayesini anlatır. 10 yaşındayken girdiği komadan çıkarken 35 yaşında olan kadının yeniden dünyaya adapte olması üzerine kurgulanmış bir hikayesi bulunur. IMDB’den 6,0 puan alan dizi günümüzde komedi unsurları ve konusunun derinliği ile sık sık yeniden izlenir. Yetişkin bir kadın vücudunun içerisinde 10 yaşındaki bir kızın olması, onun dünyaya bakışını değiştirecektir. Karakterin karşılaştığı absürt olaylar ve çabası, onun gelişimine ve bu durumun asıl düzelteceğine odaklanan çözüm önerileri ile eğlenceli bir dizi önerisidir. Japon komedi dizileri arasında en sık izlenen ve bilinen dizilerden biridir.

Love and Fortune

love and fortune

Japon kültürü ile donatılmış olan bu dizi hem aşk hem de komedi unsurlarını barındırır. Romantizmin ve dramın bol bol hissedileceği dizide kendisini geliştirmek isteyen ve sürekli sorunlardan kaçan bir çifti görmekteyiz. Karşılaşılan sorunlar karşısında hala bir arada olmaya çalışan çiftimizin birbirine aşık olması ve bu çerçevede gelişen olaylar dizinin asıl konusudur. Romantik türünde olmasına karşın dram kısmının da ağır bastığı görülmektedir. IMDB’deki puanlamasından 7,0 puan alan dizinin tekrarları hala seyredilmektedir. Dizinin sunduğu bakış açısı ve oyuncuların yeteneği gibi sebeplerden dolayı en çok izlenen japon dizileri arasında yer aldığı bilinmektedir.

The Naked Director

the naked director

Toru Muranishi adlı baş kahramanın hayatını anlatan dizidir. IMDB’den 7,7 puan almasıyla ve absürt komedi örneği olması ile de dikkat çeker. The Naked Director 2019 yılında yayınlanmıştır. Absürt komedi türünün öncülerinden olan Japon dizileri, bu temada birçok dizi ve film üretmektedir. Bir iş insanının işinden kovulduktan sonra film sektörüne girmesini ve çıplak bir yönetmen olarak çalışmaya başlamasını anlatmaktadır. Olayların gelişme süreci ve karşılaşılan absürt durumlara verilen tepkiler, dizinin komedi unsurlarının öne çıkmasını sağlamıştır. Biyografi niteliği de bulunan dizi en iyi japon dizileri arasında önerilir.

Ayrıca Bakınız: En İyi 10 Bebek Kamerası Modeli 2022

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.