En İyi İspanyol Dizileri – Televizyon Tarihine Damga Vurmuş 10 İspanyol Dizisi

14.08.2022
137

En iyi İspanyol dizileri Türkiye’de uzun süre televizyonlarda yayınlanmış birçok diziyi içermektedir. İspanyol kültürünün Türkler tarafından ilgiyle karşılanması, aynı zamanda Türk dizilerinin ve filmlerinin de İspanya gibi ülkelere sık sık satışının yapılması gibi unsurlar. Bu dizilerin karşılıklı olarak izlenmesine sebep olmaktadır. İspanya’daki dizilerin Türkiye televizyonlarında yayınlandığı uzun dönemler boyunca birçok kişi İspanyol kültürünü daha yakından tanıma fırsatı da bulmuştur. Televizyon tarihine damga vuran ve en iyi reyting rekorlarını getiren bu diziler birbirinden farklı birçok konuyu içerir. Farklı türlerde ve farklı zamanlarda üretilen birbirinden farklı içeriklere sahip dizilerin birçoğu günümüzde hala izlenmektedir.

Intimidad

intimidad

Netflix’in 2022 yılında izleyicileri ile buluşturduğu bir dizidir. Çıktığı ilk günden itibaren kült hale bürünen dizi 2022 yılında 1 sezon olarak yayınlanmıştır. 8 bölümü vardır ve İspanya’nın orijinal içeriklerinden biridir. Dram türünde olan bu dizinin kadrosu da oldukça önemli isimlere yer verir. Senaryosundan yönetmenine kadar görev alan insanlar, İspanyol dizilerinin ve filmlerinin en bilinen, tanınan ve kaliteli isimlerinden oluşur. Polisiye suç, drama ve Gizem temasında şekillenmesine rağmen insanlar arası iletişim, dayanışma ve arkadaşlık unsurları da göze çarpmaktadır. Çıktığı günden beri çok ses getiren bu dizi Netflix’te hala tekrarları ile izlenmektedir.

Las Chicas Del Cable

las chicas del cable

Orijinal yapımlardan biri olan bu diziyi yayınlandığı günden beri büyük ilgiyle karşılaşmıştır. Dünyanın birçok farklı yerinde birçok farklı dil ile yayınlanmasının yanı sıra alt yazı ve dublaj seçenekleri de birçok kişiye ulaşmasını sağlamıştır. Sadece İspanya içerisinde değil, tüm dünyayı etkisi altına alan bu diziyi kadınların bir araya geldiği ve kadınların nasıl güçlendiğini anlatan konulara sahiptir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi konulara da değinen dizinin orijinal kadrosu ve türü hala dikkat çekicidir. Birçok farklı ülkeye farklı şekillerde uyarlanmasını yanı sıra konusu ve oyuncuları ile hala dikkat çeken diziler arasında yer alır. İspanyol dizilerinin önemli örneklerinden biridir.

Velvet

velvet

Yayınlandığı günden itibaren her zaman listelerin en üst sırasında yer almayı başarmış dizidir. 2013 yılında başlayan ve 2016 yılında biten dizi toplam 3 sene sürmüştür. Tarihi diziler arasında olması 1950’li yıllarda geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bir çiftin hayatını anlatmasını yanı sıra. Aşk ihtiras, aile, iletişim, ekonomi ve farklı birçok unsura daha değinir. İzleyiciden tam not almayı başaran bu dizi hala dikkat çekici olması nedeniyle izlenmeye devam edilmektedir. Yayınlandığı dönemde televizyonda çok ses getirmesinin yanı sıra başrol oyuncuları dizinin kurgusu ve çekim teknikleri de özellikle bu konuda uzman olan kişilerden tam not almayı başarmıştır. Kaliteli İspanyol dizileri arasında yer alan örnektir.

El Embarcadero

el embarcadero

201 ve 2020 yıllarında yayınlanan dizi dikkat çekmeye devam etmektedir. Ünlü isimlerin yer aldığı kadrosu ve bambaşka konusu ile herkesin beğendiği yapımdır. Polisiye, dram, gerilim ve romantizmin iç içe geçtiği bu dizi birbirinden farklı hayatların kesişmesini konu alır. El Embarcadero dizisi hem kurgusu hem müzikleri hem de hikayesi ile dikkat çeken bir dizi haline gelmiştir. Kısa sürede çok ses getirmesi de dizinin başarısından kaynaklıdır. İspanyol dizileri romantizm temasında yer alması da dizinin farklı türleri nasıl bir araya getirdiğini gözler önüne serer.

Patria

patria

IMDB’den 8,2 puan alarak dikkatleri üzerine çeken en iyi İspanyol dizileri arasındaki konumunun hala korumaktadır. Kitap uyarlaması olması başta negatif karşılanmasına karşın dizinin başarısı karşısında birçok eleştirmen tam not vermiştir. Basklar ile olan çatışmaları anlatan dizinin hikayesi son derece ilgi çekicidir. Çatışmalar, ayrımcılık, kadın ve erkek ilişkileri ve haklar özelinde önemli konuları barındırmaktadır. Bu sebeple de birçok kişi tarafından puanlanarak IMDB’de yüksek puan almıştır. İspanyollar ve Baskların yaşadıkları olaylara ağırlık veren dizi dram türündedir. Yönetmeninden senaristine kadar birçok isim oldukça değerli kişilerdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Muğla Milas’ta Gezilecek 14 Harika Yer

White Lines

white lines

Dram, polisiye ve gerilim türlerine birlikte yer veren bu dizi IMDB’den 6,6 puan almıştır. Dizinin önemli karakterlerinden birinin zaman içerisinde kaybolması ve üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen bulunamaması üzerine dizi öyküsünü başlatır. Esrarengiz şekilde ortadan kaybolan dj’i bulmak için girişilen bu tüm yollar sonuçsuz kalmıştır. Yıllar sonra yaşanacak olan olaylar ise dizinin önemli düğümlerini oluşturur. Kaybolan dj’in kardeşi onu bulabilmek için yeni bir yolculuğa çıkacak ve yolu İspanya’dan geçecektir. Dizinin sunduğu sinematografik sahneler de izleyicilerden tam not almayı başarmıştır. İspanyol dram dizileri arasında yer almasına karşın gizem ve polisiye özellikleri ile de dikkat çeker.

Control Z

control z

Günümüzün en popüler dizilerinden birine dönüşen Control Z, IMDB’den 6,8 puan almıştır. Bu dizi gençlik temasında hazırlanan bir dizidir ve bir grup gencin başına gelen olaylar anlatılır. Lise içerisinde geçen hikayede, ifşalanan olaylar karşısında gençlerin bir araya gelmesi ve hackerin bulunmaya çalışılması hikayenin ana hatlarını oluşturur. Geçirilen zor günlerin bitmemesi ve sonuca ulaşırken izlenen yollar dizinin heyecanını düşürmemektedir. Başarılı İspanyol dizileri arasında yer alır ve konusu ile dikkat çekmeye devam eder. Oyuncuları, yönetmeni ve reji ekibi de oldukça başarılı isimlerden oluşmaktadır. Yeni ve genç oyunculara yer verilen kadrosu da yayınlandığı zaman ses getirmiştir. İspanyol gençlik dizileri arasında yer alır.

Ingobernable

ingobernable

IMDB’den 7,2 puan alarak üst sıralara geçen bu dizi önemli diziler arasında bulunur. İspanyol gerilim dizileri arasında yer alması dizinin öne çıkmasını da sağlamıştır. Ingobernable dizisinde kadın karakterin başına gelen olaylar anlatılır. Ölen bir başkanın eşinin hayatını konu alan dizi yer yer enteresan ve gizemli olmayı da başarmıştır. Birçok kişi tarafından merakla izlenmesi bir oturuşta bitirilmesini sağlar. Yayınlandığı zaman diliminde popüler İspanyol dizileri arasına yükselmeyi de başarmıştır.

Tiempos de Guerra

tiempos de guerra

1921 yılında geçen dizi dram ve romantik türündedir. İspanyol yapımı tarihi dizilerden birisi olan bu dizi hem aşk hikayeleri anlatırken hem de askerler ve hemşireler arasındaki iletişime odaklanır. İspanyol ekranlarında sık sık karşılaşılan bu dizi aynı zamanda İspanyolların en iyi dizisi olarak da kabul edilmektedir. Dizinin içeriği konuların işleniş biçimi ve tarihi bir olay olması da yaratılan öyküyü daha kuvvetli bir hale getirmiştir. Dolayısıyla seyirci tarafından beğenilen ve uzun süre ekranlarda kalan bu dizi hâlâ tekrarları ile kendinden söz ettirir.

Club de Cuervos

club de cuervos

2015 yılında yayınlanan dizi IMDB’den 8,2 puan almıştır. Genç odaklı dizinin içerisinde kardeş hikayesi anlatılır. İki kardeşe kalan miras sonrasında başlayan hikaye birbirinden çarpıcı konulara da değinmektedir. Bu sebep ile eleştirmenlerin de beğenisini kazanan dizi iyi İspanyol dizileri arasında bulunur. İki kardeşe kalan futbol takımının yönetimi de dahil olmak üzere birçok farklı konuya girilmekte ve seyirciyi her bölüm başka bir sürpriz beklemektedir. Hala popüler listelerde yer alan Club de Cuervos kendinden söz ettirmeye devam ediyor. En iyi İspanyol dizileri arasında yer alması sebebi ile tekrarlarıyla da öne çıkmıştır.

Ayrıca Bakınız: Mordoğan’da Gezilecek Yerler

4.5/5 - (2 votes)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.