Doğumdan Sonraki Adet Düzensizliği Neden Olur?

18.07.2022
163

Doğumdan sonraki adet düzensizliği neden olur? Hamilelik belirtisi olan adet gecikmesi kadınların hamile kalıp kalmadığı konusunda tereddüt yaşamasına neden olan bir olaydır. Adet gecikmesine bağlı olarak yapılan hamilelik testi sonucu hamile olan kadınlar hamilelikten itibaren adet görmezler hemen hemen 9 ay adet görmeyen kadınlar doğumdan sonra da belli bir süre adet görmezler tıpta adet görmemek ya da doğumdan sonra adet düzensizliğin görülmesi normal olarak karşılanmaktadır. Bu durumun yaşanmasında anneler panik olabilirler aslında panik olacak bir durum yoktur.

Doğumdan sonra gelen anne sütü adet düzensizliğini de beraber getirebilmektedir genel olarak emziren anneler 1 yıla kadar adet görmez ya da çok nadir ara da gelse de çoğu zaman gelmeyebilir. Emzirmeyen anneler ya da kısa bir süre emzirmiş daha sonradan sütü kesilmiş olan anneler genellikle doğumdan 6 hafta ile 8 hafta sonra ilk adetlerini görmeye başlarlar ancak emzirmeyen anneler de de hormonlara bağlı olarak adet görseler bile her ay görmeyebilirler.

Çünkü vücudun kendini toparlaması eski haline dönmesi zaman alacaktır. Bu durumda annelerin endişe etmesine gerek yoktur ancak şunu unutmamak gerek ki anne sütü yeni bir hamileliğin oluşumuna engel değildir. Bu yüzden korunmak önemlidir. Emziren anne ya da emzirmeyen anne eğer düzenli ve korumasız bir cinsel ilişki yaşıyorsa adet gecikmesinde endişe etmesi normaldir.

Doğumdan Sonra İkinci Adet Gecikmesi Normal Mi?

Doğumdan sonraki adet düzensizliği normal bir durumdur. Yeni doğum yapmış kadının vücudu eski haline gelmesi zaman almaktadır nasıl ki hamilelikte alınan kilolar doğumdan hemen sonra gitmiyor ise doğumdan hemen sonra da adet gelmesi beklenmez, emziren annelerin 1 yıl boyunca adet görmediği ya da adet gecikmeleri yaşandığı görülmüştür. Emzirmeyen annelerin adet döngüsüne erken geçmesi emziren annelere göre daha kolaydır. Emzirmeyen anneler doğumdan 6 ile 8 hafta sonra adet görmeye başlarlar.

Doğumdan sonraki adet düzensizliği sebebiyle, doğumdan sonra adet görülmeye başlansa da, 28 günde bir gelen adet gelmeyebilir. İkinci adet gecikmesi yaşanabilir ancak şunu belirtmek gerekir ki doğum yapmış kadınların cinsel ilişki esnasında korunması önemlidir özellikle doğumdan sonra ilk adetini görmüş kadın korunmuyor ve düzenli bir cinsel ilişkiye sahip ise ikinci adet gecikmesinde endişe etmesi normaldir. Emzirmeyen annelerin yeniden hamile kalma olasılığı emziren anneye göre daha yüksektir.

Emziren Annenin Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Doğumdan sonra doğum yapan kadının adet görmemesi ve adet gecikmesi yaşaması normal bir durumdur. Doğumdan sonra bebeğine anne sütü veren anneler adet görme süresi emzirmeyen annelere göre daha uzundur. Uzmanlara göre emziren annenin adet gecikmesi 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürededir. Anne sütü adet görülmesini engellemektedir. Emziren anneler 1 yıl boyunca hiç adet görmediği gibi 1 yıl içerisinde ara ara adet görme durumları da olabilir bu tamamen kadının vücuduna bağlı bir durumdur ayrıca vücuduna bağlı olmasının yanında beslenmesine de bağlı bir durum olarak görülebilir.

Normal şartlarda adet gecikmesi adet gününden itibaren 7 gün olarak belirlenmiştir ancak bu durum emziren anneler için farklıdır. Anne sütü sayesinde adet gecikmesinin kaç gün olacağı tam olarak hesaplanamaz. Her emziren annenin bünyesine, hormonuna bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur.

Doğumdan Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

Doğumdan sonraki adet düzensizliği olağan ve normal bir durum olarak gözükmektedir. Emziren anneler ile emzirmeyen anneler olarak adet gecikmesini ele almak daha doğru olacaktır. Emziren anneler de adet gecikme süresi uzamaktadır. Uzmanlara göre bu süre 1 yılı bulabilmektedir. Emzirmeyen anneler emziren annelere göre eski hayatına daha erken dönmektedir. Adet görme olayı emzirmeyen anneler için genellikle doğumdan 6 ile 8 hafta sonra adet görmeye başlarlar. İlk adeti gören anneler genellikle ikinci adetin ne zaman olacağı konusunda merak ederler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Doğum Kontrol Hapı Nedir Nasıl Kullanılır?

Doğumdan sonraki adet düzensizliği kapsamında, İkinci adet normalde 28 günlük adet döngüsüne göre bir sonraki ay da görme ihtimaliniz vardır ancak emzirmeyen anneler düzenli olarak her ay görebilecekleri gibi ikinci adeti 2 ay sonra da görebilmektedir bu durum tamamen annenin vücuduna bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Düzenli beslenen, spor yapan anneler genellikle her ay görmektedir ancak ikinci adetin ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi yoktur.

Doğumdan sonraki adet düzensizliği

Doğumdan sonraki adet düzensizliği

Doğum Sonrası Adet Düzeni Nasıl olur?

Hamilelik boyunca anne adayları adet görmezler. Adet gördükleri takdirde hamilelik son bulmaktadır bu süre zarfında adet görmeyen anne adayları doğumdan sonra da belli bir süre adet görmezler. Yeni doğum yapmış annelerin adet düzeni aslında yoktur. Ne zaman adet göreceği net olarak bilinmemektedir. Emziren anneler genel olarak adet düzenine geçmeleri uzun sürebilmektedir.

Uzmanlara göre emziren anneler anne sütüne bağlı olarak 1 yıl boyunca adet görmeme durumları vardır buna bağlı olarak emzirmeyen annelerin eski haline dönmeleri daha kolaydır, emzirmeyen anneler uzmanlara göre doğumdan sonra 6 ile 8 hafta sonra adet görme yaşanır ancak doğumdan sonra ilk adetin görülmesi ikinci adetin 28 gün sonra olacağı anlamına gelmemektedir. Kadın hamileyken 9 ay boyunca düzenli olarak hormonları değişime uğrar aynı zamanda kilo alması da olağan bir durum olmakla aslında hamile kadının vücudu tamamen değişir bu yüzden eski hale gelmesi uzun süre alacaktır. Kadının beslenme şekli, spor yapması gibi durumlar adet düzeninin oluşmasında önemlidir.

Doğumdan sonraki adet düzensizliği oluşması normal olsa da kadınların cinsel ilişki esnasında korunması bu aşamada önemlidir. Çünkü adet düzensizliği yaşayan kadın hamile olup olmadığı konusunda tereddüt edebilir ve yeni hamilelik yaşasa bile adet görmediği için bunu anlaması uzun sürebilmektedir. Halk arasında genellikle anne sütünün yeni hamileliğin oluşumunu engellediği bilinse de uzmanlara göre bu durum tam tersidir.

Anne sütü hamilelik için korunma yöntemi olamaz son yıllarda emziren ancak cinsel ilişki esnasında korunmayan annelerin yeniden hamile kaldıkları görülmüştür. Bu yüzden tedbirli olmak her zaman önemlidir. Bebeğiniz daha küçükken vücudunuz tam olarak daha toparlanmamışken yaşanan yeni bir gebelik durumu hem maddi olarak hem de psikolojik olarak sizi kötü hissettirecektir.

Doğum sonrası adet düzeni annenin bebeğini emzirme sıklığı, bebeğini emzirme süresi gibi durumlar adet görme durumunu etkilemektedir.  Doğumdan sonra emzirmeyen anneler en geç 8. Haftadan sonra adet görürler emziren anneler ise 1 yıl kadar adet görmeyebilirler. Anneler bu durumu yakından takip etmelidir hatta takvim ile kontrol etmelidir eğer ki emzirmeyen anneler de 8 hafta, emziren annelerde de 1 yıl geçmiş olduğu halde adet gelmiyor ise bir kadın doğum hastalıkları doktoruna muayene olmakta fayda vardır. bu şekilde adet görmemenin altında yatan hastalığı bulmak kadınsal fonksiyonlar için önemlidir.

Doğumdan sonraki adet düzensizliği kapsamında, Annenin ikinci bir gebeliği için adet görmesi şarttır. Çünkü adet görmesi kadında bulunan yumurtalıkların doğru bir şekilde çalışmasını ve yumurtlaması için önemlidir. Doğumdan sonra 1 ay sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuzdan geçinmeden adet gecikmesi hakkında, korunma yolları hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

İlginizi çekebilir:

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.