Doğumdan Sonra Hemoroid Nedir?

08.09.2021
196
Doğumdan Sonra Hemoroid Nedir?

Doğumdan sonra hemoroid nedir? Bu sorun gebe kadınların en büyük kabusu olmaya devam ediyor. Sezaryen yaptıran kadınlarda da bu sorun daha sık ortaya çıkabilir. Bunun nedenini uzmanlar, gebelik döneminde artış gösteren, progesteron hormonuna bağlıyorlar. İkinci neden de bağırsak zarlarının deforme olmasıdır. Hemoroid ( basur) kadın erkek herkesin yaşamını olumsuz etkiliyor ve yaşam kalitesini düşürüyor.

 

  • Hamilelikte basur
  • Hamilelikte basur memesi nasıl geçer
  • Hamilelikte basura zeytinyağı
  • Hamilelikte hemoroid vazelin

 

Doğumdan Sonra Hemoroid Belirtileri

Hemoroidin ilk belirtileri gebe kadınların doğurmadan önceki dönemde (3. trimester dönemi) ortaya çıkar. Anüs kaşıntısı, kabızlık, dışkıda kan görülmesi, tipik belirtilerdir. Aşırı stresin ve aşırı fiziksel aktivitelerin de hemoroide neden olduğu bilinmektedir. Düzgün beslenmeyen, yeteri kadar lif almayan insanlarda da basur gelişir. Ağırlık kaldıran sporcuların da başlıca sorunu basurdur. Perine adı verilen dokularda ödem oluşması, basur belirtisidir. Mesanede oluşan bazı spazmlar, idrar fonksiyonlarının bozulması, belirtilerden sayılabilir. Hamilelik döneminde, yukarıdaki belirtiler ortaya çıktığında ciddiye almalı ve erkenden tedavi olunmalıdır. Bebek doğduğunda pelvik damarlara gelen basınç, kan dolaşım sorunlarına neden olur ve bu da hemoroide yol açar. Bu yüzden belirtiler varsa, anal kanalın tıbbi olarak izlenmesi gerekir. Doğumda; anne adayının iç organlarında kısa süreli yer değiştirme, doğum sonrası organların eski yerlerine dönmesi ile düzelir. Yer değiştirme de hemoroide yol açar. Doğumdan Sonra Hemoroid Teşhisi nasıl yapılır, doğum sonrası oluşan basur, sadece gebe kadınlara has değil, herkeste aynı seyri izler. Rektum, kameralı araçlarla izlenerek Proktolog doktor tarafından değerlendirilir. Doğumdan sonra hemoroid Tedavisi konusuna gelince, web ortamında, gebeliğe bağlı gelişen basurun, gebelikten sonra düzelebileceği ve tedaviye gerek olmadığı yönünde çelişik yazılar vardır. Hemoroid kendi kendine gitmez. Daha kötüsü, basur; kronik problemlere yol açar, paraproktite ve proktolojik hastalıklara yol açabilir. Tedavi sürecinde doktorun izlediği yol; pelvik taban damar sisteminde yer alan venöz tıkanıklığı önlemektir. Bunun için hastaya da görevler düşer. Mesela hasta her gün düzenli olarak yürümeli, aşırı spor yapmamalı, pelvik kasların gücünü arttırmalı, kabızlığa karşı önlem almalıdır. Basuru olan kişilerin, bol lifli beslenmesi, boşaltım sistemini iyileştirdiği için, basur belirtilerini de hafifletir.  Eğer bunlar da çözüm olamıyorsa hemoroidin en son tedavisi cerrahi yöntemdir.

Hamileyken Hemoroidinizi İyileştirmenin Güvenli ve Doğal Yolları

İyi haber şu ki, hamilelik sırasında hemoroid evde doğal ve güvenli bir şekilde tedavi edilebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelenler

  • Hamilelikte basur
  • Hamilelikte basur memesi nasıl geçer
  • Hamilelikte basura zeytinyağı
  • Hamilelikte hemoroid vazelin

 

Hamilelik sırasında kabızlık ve hemoroid genellikle karıştırılır çünkü ikisi de aynı anlama gelebilir. Her ikisi de hemoroidlere benzerler, çünkü rektum veya anüsteki damarlar şişmiş ve ıkınma ile iltihaplanmıştır. Aradaki fark, kabızlığın su tutulmasına neden olabilmesi ve bağırsak hareketinin zorlaşmasıdır. Hemoroid ayrıca şişmiş damarın neden olduğu tahriş ve iltihaplanma nedeniyle kanlı dışkıya neden olabilir.

Çoğu hamile kadın hamilelik sırasında bir tür hemoroid sorunlarını yaşar, ancak bu yaygın bir durum değildir. Sağlıksız bir diyet uygulayan, düşük lifli beslenen veya kabızlıkla ilgili başka sorunları olan kadınlarda çok daha sık görülür. Hamilelik sırasında hemoroidleri önlemek için, onlardan tamamen kaçınmanın en iyi yolu, yüksek lifli bir diyet ve bol su içmektir. Ayrıca, düzenli bir yürüyüş rutini rektum ve anüsünüzdeki kasları güçlendirerek hemoroidi önlemeye yardımcı olabileceğinden, bol miktarda egzersiz yapmalılar.

Hamileler sağlıklı beslenmenin ve çok aktif olmanın yanı sıra yaşam tarzlarına da bakmalı ve hemoroid riskini ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Hamilelik belirtileri sırasında hemoroid için en iyi doğal ilaçlardan biri diyetinize daha fazla lif eklemektir. Lif, kabızlığı önlemeye yardımcı olan dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. Yiyeceklerinize lif eklemenin bir başka yolu da günlük öğünlerinize daha fazla taze sebze eklemektir. Vücudunuzun aldığı lif miktarını artırarak, bağırsakları boşaltarak ve düzenli bağırsak hareketinin korunmasına yardımcı olarak hemoroidi önlemeye de yardımcı olabilirsiniz. Lifli besinler, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve sindirim sisteminizi güçlendirecek.

Hamile kadınların ayrıca dolaşım sistemlerini ve damarlarını nemli tutmak için yeterince su içmeleri gerekir. Bağırsak hareketiniz olduğunda ıkınma varsa bu dehidrasyon belirtisi olabilir. Hemoroid genellikle rektal damarlara uygulanan aşırı basınçtan kaynaklanırken, hamile kadınların kabızlık geliştirme riski daha da yüksektir. Ne kadar çok su içerseniz, dışkınızı çıkarmanız o kadar kolay olur ve bunu yaparken daha az zorlanma yaşarsınız. Hamileyken hemoroidi tedavi etmenin harika bir yolu, anal bölgeye buz torbası uygulamaktır.

İltihaplı bölgeye doğrudan uygulanan bir buz paketi şişliği azaltacak ve ağrıyı hafifletecektir.  Hamilelik sırasında hemoroid sorununa çözümün bir başka yolu da bebek hemoroid kremi kullanmaktır. Bu kremler, durumun semptomlarını azaltmak için çok iyi çalışır ve bölgeyi nemlendirmeye yardımcı olur. Bu kremleri sadece doğrudan etkilenen bölgeye sürmeli ve rektumun dışında bulunan hemoroidlerde kullanmamalı. Bu kremler, hamilelik sırasında dış hemoroidler ve n iç hemoroidleri rahatlatmaya yardımcı olmak için fitil olarak da kullanılabilir.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.