Doğum Kontrol Hapı Nedir Nasıl Kullanılır?

09.09.2021
202
Doğum Kontrol Hapı Nedir Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı nedir nasıl kullanılır,  herkes kullanabiliyor mu gibi sorular çok sorulmaktadır. Genellikle doğum kontrolü, haplarla yapılır, bu hapların işlevleri, hamile olmayı engellemektir. Bu hapların içindeki hormonlar yumurtlamayı ve adet görmeyi kontrol eder ve çeşitli yollarla hamileliği önler. Bunlardan biri yumurtalıktan yumurta salınımını bastırmaktır. Doğum kontrolünün etkisi, onu alan kişinin fizyolojik yapısına, yaşına ve hastalık durumuna göre değişir.

Doğum kontrol hapı nedir, herkes kullanabiliyor mu? Genellikle adet döngüsünü düzenlemek ve hamileliği önlemek için doğum kontrol hapı alınır. Bazen vajinadaki çatlakları kontrol etmek ve bazı durumlarda kilo vermeyi teşvik etmek için de kullanılır. Ayrıca sivilceleri kontrol etmek ve meme hacmini küçültmek için de doğum kontrol hapları ( hormon düzenleyici)  kullanılmıştır. Ancak günümüzde doğum kontrol haplarının başka faydaları da var.

  • En zararsız doğum kontrol hapı
  • Yeni başlayanlar için doğum kontrol hapı
  • Adet olmadan doğum kontrol hapına başlanır mı
  • Doğum kontrol hapı çocuğu düşürür mü

Doğum kontrol haplarının ilk ve en yaygın yan etkisi cinsel isteği azaltmasıdır. Bu nedenle, cinsel isteğinizi artırmak istiyorsanız ve hamile kalmak istiyorsanız herhangi bir doğum kontrol hapı almamalısınız.

Doğum kontrol haplarının bir diğer yan etkisi de vajinal kuruluktur. Belirtildiği gibi, bu ilaçlar libidonuzu kontrol etmek içindir. Vajinal kuruluğa neden olmaları, cinsel birleşmeyi acı verici bir deneyime dönüştürür.

Kilo kaybı, doğum kontrol hapları ile sık karşılaşılan bir diğer sorundur. Bazı kadınlar kilo vermek için bu hapları kullanır. Ancak bu hapların da bazı yan etkileri olduğu için ters tepki oluşturarak, kilo alımına da yol açabilmektedir. Bu nedenle, kilo vermek için bu hapları kullanmanın pek yararı olmaz.

Doğum kontrol hapı nedir nasıl kullanılır, tüm hormonal doğum kontrol hapları için aynı şey söz konusudur,  yumurtlamayı bastırmaktır. Yumurtlama nedir, kadındaki yumurtanın karın boşluğuna gelmesi ve  döllenmeye hazır hale gelmesidir. Bu süreç hormonal sistem tarafından kontrol edilir. Doğum kontrol hapının amacı, tıpkı hamilelikte olduğu gibi vücutta hormonal seviyeleri değiştirmektir. Böylece yumurtalar yumurtalıktan dışarı çıkamaz, yani hamilelik ihtimali ortadan kalkar. Doğum kontrol hapları, rahmin iç mukoza zarına etki ederek yumurtanın içine yerleşmesini engeller ve ayrıca serviksin mukus salgısını yani salgı tabakasını kalınlaştırarak spermin nüfuz etmesini zorlaştırır. Doğum kontrol hapları farklı ölçeklerde hormon içerir. Ancak her hastada yüzde 100 hamileliği engellemeyebilir.

 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hamilelik Evreleri ve Yaşananlar Nelerdir?

Hangi Doğum Kontrol Hapları Alınabilir?

Buna karar verecek olan siz değil, Jinekoloji uzmanıdır. Oral kontraseptif kullanmadan önce, hangi kontraseptif hapı kullanacağınız konusunda Jinekolog doktorunuza danışın. Çünkü bu ilaçları kafanıza göre alırsanız, şu yan etkiler ortaya çıkabilir:

 

  • damar iltihabı
  • yüksek tansiyon
  • körlük
  • karaciğer hastalığı
  • şeker hastalığı
  • tümörler

Bu tehlikeden kaçınmak için, mutlaka her kadın-kız bir jinekoloğa giderek tahlillerini yaptırmalı ve duruma göre doğum kontrol hapları almalıdır. Yeni başlayanlar için tehlikesi az yan etkisi az doğum kontrol hapı hangisidir? En iyisi mi, en güvenlisi mi, yoksa en pahalısı mı? En az maliyetli olan mı yoksa en çok maliyeti olan mı?  Gerçek şu ki, yüz binlerce farklı doğum kontrol yöntemi mevcut. Bazıları bazı kadınlara uygun ama başkalarına uygun olmayabiliyor. Doğum kontrol hapı nedir nasıl kullanılır, herkes kullanabiliyor mu gibi sorular çok sorulmaktadırHerkes için doğru olan tek bir en iyi doğum kontrolü markası veya türü yoktur. Her kadın vücut, boyut, ağırlık, sağlık ve diğer yönlerden benzersizdir. Bazı kadınlar hormonal doğum kontrolü veya servikal mukusu düzenlemek için uygun bir fizyolojiye sahip olmayabilir.  Bazı kadınlarda östrojene karşı çok hassas olan geniş bir vajinal doku bulunur. Ve bazı kadınların şeker hastalığı olabilir, şeker hastalığı, uyarıcılarla doğum kontrol ilaçları almayı tehlikeli hale getiriyor.

 

Hap Almadan Önce, Kadınların Şu Soruları Sorması Gerekiyor

Sağlık sorunlarım stabil mi? Doğru doğum kontrol hapını almayı engelleyebilecek herhangi bir hastalığım veya sürekli kullandığım ilacım var mı? Varsa doktor onayı olmadan doğum kontrol hapı almamalısınız. Birçok eczanede reçetesiz haplar satılır. Bu ürünleri, konu komşudan kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek alırsanız, hormon dengenizi bozarsınız. Çoğu kadında işe yarayan doğum kontrol hapları, bazı kadınlar için etkili de olmayabiliyor. En güvenli seçenek, açıkçası, en doğal olanıdır. Bugün piyasada sadece bitkisel özler içerenler ve sadece vitamin veya mineral içeren çeşitli seçenekler var. Östrojen ve progestin hormonlarını içeren doğum kontrol hapları, yumurtlamayı düzenleme ve çoklu doğumları önleme konusunda en etkili olarak kabul edilir. Östrojen, adet gören ve adet görmeye yeni başlayan kadınlar tarafından kullanılabilirken, progesteron, menopozu geçmiş kadınlar ve ailesinde polikistik over sendromu öyküsü olan kadınlar tarafından kullanılmalıdır. Oral kontraseptif kullanmayı seçerseniz ancak yine de yan etkiler konusunda endişeleriniz varsa, araştırma yapmalısınız.

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.