Diyetimi Bozdum, Ertesi Gün Ne Yapmalıyım?

25.07.2022
236
Diyetimi Bozdum, Ertesi Gün Ne Yapmalıyım?

Diyetimi bozdum ! 1 gün diyeti bozmak birçok kişinin korkulu rüyalar görmesine neden olmaktadır. Uzun süre devam ettirilen başarılı bir diyet programının bazen kaçamaklar yapıp bozulması ile tüm sistem altüst olabilir. Bu tür durumların yaşanmasının hemen ertesinde telafi diyetlerinin yapılması önerilmektedir. Günümüzde uygun diyet programlarına uyarak her ne kadar belirli zamanlarda kaçamak yapılsa bile bu durumun kalori açıkları oluşturarak telafi edilmesi de sağlanmaktadır. Diyeti bozduktan sonra yapılması gereken ilk şey ise yeniden mevcut diyete dönülmesi ve eksiksiz olarak uygulanmasıdır.

Fazla kilolarından şikayetçi birçok kişinin diyeti bozduktan sonra ne yapması gerektiğini bilememesi işlerin kontrolden çıkmasına neden olabilmektedir. Ufak kaçamakların tekrar eden alışkanlıklar haline gelmesinin ardından diyet programının tamamen dışına çıkılması beraberinde kilo almayı da getirecektir. Diyetimi bozdum, ertesi gün ne yapmalıyım diyenler için farklı tavsiyeler verilse de mevcut diyete vakit kaybetmeden geri dönülmesi son derece önemlidir. Öte yandan diyet çok sık bozuluyorsa telafi için farklı diyet programının uygulanması da gerekebilir.

Diyeti Bir Gün Bozarsak Ne Olur?

Bir gün çok yemek kilo aldırır mı sorusu diyeti bozan kişilerin kafasında bazı soru işaretlerine neden olmaktadır. Diyet programına uzun süredir devam eden ve bir günlük kaçamak ile diyeti bozan kişiler için bu durumun etkisi çok yüksek olmayacaktır. Eğer bu sadece bir gün ile sınırlı kalırsa herhangi bir şekilde sorun yaratmaz. Sık tekrar etmesi ve bir alışkanlık haline gelmesi halinde sorun yaratacaktır. Sadece bir gün ile sınırlı kalması halinde diyeti bozmak size büyük kayıplar yaşatmayacaktır. Bu durumun telafi edilmesi için aynı gün veya ertesinde egzersiz ve spor yaparak da kolayca telafi edilmesi mümkündür.

Mevcut diyetini haftada veya ayda bir gün bozup çok yemek yiyen kişilerin de bu durumdan etkilenmesi mümkündür. Ancak bu tip ufak kaçamaklar büyük bir soruna neden olmamaktadır. Uzun süre devam eden kontrollü diyet programı içinde sadece bir gün, haftada bir veya ayda bir diyetin bozulması sorun yaratmasa da bu durumun alışkanlık haline gelmesinin önüne geçilmesi son derece önemlidir.

2 Gün Diyeti Bozmak Kilo Aldırır Mı?

2 Gün Diyeti Bozmak Kilo Aldırır Mı?

 

3 günlük telafi diyeti yapmak istemiyorsanız diyetinizi bir günden fazla süreyle veya çok sık aralıklarla bozmanız tavsiye edilmemektedir. Özellikle yaz aylarında veya tatil zamanlarında birçok kişi yıl boyunca uyguladığı diyeti bozmaktadır. Üst üste yapılan bu hatalar sonrasında tartıya çıktığını 2 gün sonrasında 1 – 2 kilo gibi farklar görülmesi muhtemeldir. Diyetin bozulduğu süreye göre ortaya çıkacak hasarın miktarı da artacaktır. Kilo alımını engellemek için uygulanan diyetinizi bozmanız halinde fazla kilolar yeniden moralinizi bozacaktır.

2 gün boyunca diyeti bozmak size kilo aldırabilir. Bu süreç sonrasında yeniden kendi diyetinize döndüğünüzde ise diyeti bozmadan önceki kilonuza 1 hafta sonra anca kavuşabilirsiniz. Bu nedenle diyetinizden olabildiğince vazgeçemeden devam etmeniz tavsiye edilir. Bir günden uzun süren ve alışkanlık haline gelen kaçamaklardan uzak durmanız gerekecektir. Aksi halde kilo alımı hızlanacaktır.

Kaçamak Sonrası Telafi Diyeti Nasıl Yapılır?

Kaçamak sonrası telafi diyeti birçok farklı değişkene göre hazırlanmaktadır. Telafi için diyeti bozduğunuz zaman ne tür ürünler tüketildiğinin bilinmesi gerekecektir. Buna göre kalori hesaplamaları yapılabilir. Programı bozduktan sonra yeniden yapılacak ilk şey mevcut diyet programına dönmek olacaktır. Bu kapsamda ayrıca şunları yapmaya da özen göstermek gerekir:

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yeşil Çay ve Kilo Verme İlişkisi

 • Kepek, çavdar yulaf türevi az miktarda ekmek tüketmek,
 • Bol su içmek,
 • Ana öğünlerde yeşil salata tüketmek,
 • Mutlaka egzersiz – spor yapmak.

Diyeti bozan kişilerin yediklerini hızlı bir şekilde eritmesi için sadece kendi diyet programına uyarak istenen sürede normal kilosuna dönmesi mümkün olmayabilir. Bunun için uygun şartlarda fiziksel aktivitenin de artırılması gerekmektedir. Diyetimi bozdum, ertesi gün ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayanların karşısına birçok alternatif program da çıkacaktır. Kalori açıkları yaratmak ve mevcut diyetinize yeniden dönmeniz faydalı olabilir. Uzun süre bozulan diyet için yeni bir program gerekecektir. Bu durumda uzman bir diyetisyen ile çalışanız önerilir.

Haftada Bir Gün Diyeti Bozmak Mümkün Mü?

Haftada bir gün diyeti bozmak birçok kişinin tercih ettiği bir yoldur. Sanıldığının aksine bu tür kaçamaklar kötü değildir. Bu durum çok sık tekrar etmediği ve alışkanlık haline gelmediği sürece keyifli olacaktır. Birçok diyet programı uzun vadede sıkıcı olması nedeniyle uygulayanları bıktırmaktadır. Ara ara bu tür kaçamaklar yaparak diyetten sıkılmadan yararlanmak ve motive olmak sağlanabilir.

Diyet uygulayan her birey farklı bir vücut özelliğine sahiptir. Bu durum kilo alma ve verme süreçlerinin de değişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden herkes için ortak bir diyet listesi verilemez. Haftada sadece bir gün aşırı yemek veya diyet programının dışına çıkmak ciddi bir zarara yol açmayacaktır. Ancak kişinin vücut yapısına göre yine de farklı kötü sonuçlarla da karşılaşılması mümkündür. Her hafta olmamakla beraber ayda bir ya da uzun aralıklar sonrasında diyetin bozulması faydalı olabilir.

Diyeti Bozduktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Diyeti Bozduktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

4 gündür diyeti bozdum ne yapabilirim, hangi diyet listelerini uygulayabilirim diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak diyet listeleri kişisel olduğu için tek bir listeden bahsetmek mümkün değildir. Diyetinizi yeniden toparlamak için tek yapmanız gereken eski diyete eksiksiz olarak dönülmesidir. Buna ek olarak fiziksel aktivitenin de artırılması gerekecektir. Bu kapsamda ilk yapılması gerekenlerden bir diğer ise kendinizi affetmek olacaktır.

Diyeti bozduktan sonra kolayca toparlamak için şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Kaçamak sonrasında egzersizleri yoğunlaştırın.
 • Yeme zamanının iyi planlayın ve asla gece yemek yemeyin.
 • Aşırı yeme krizi sonrasında 72 saat bekleyin.
 • Salata ve yoğurt tüketerek bir süre kaloriyi düşürün.

Diyetini bozan kişilerin özellikle normalden daha çok hareket etmesi önerilmektedir. Örneğin asansör yerine merdivenleri tercih etmek, günde en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak gibi basit temel yöntemler eski kilonuza kısa sürede ulaşmanız açısından size yardımcı olacaktır.

Diyeti Bozduktan Sonra Detoks Tarifi Nedir?

Diyeti bozduktan sonra detoks için farklı uygulamalar yapılabilir. Detoks için en tekili yöntem ise bol su tüketmek olacaktır. Bol bol su tüketerek ve beslenme alışkanlıkları bir süre değiştirerek beklediğinizden çok daha kısa bir sürede eski kilonuza ulaşmanız mümkündür. Günümüzde birçok kişi diyetini bozduktan sonra ne yapacağını bilmediği için diyetten vazgeçerek yeniden eski halini almaktadır.

Diyeti bozduktan sonra detoks için şunlar yapılabilir:

 • Bol bol su tüketmek.
 • Öğle yemeğinde sebze ve yoğurt tercih etmek.
 • Akşam yemeğinde yoğurt kürü, detoks içecek, çorba tercih etmek.

Telafi için sabah uyanınca detoks çayları ve diğer detoks kürlerini de gün içinde tüketerek fayda sağlanabilir. Diyet programı herkes için kişisel olmalıdır. Her insanın metabolizması ve fizyolojik diğer unsurları farklı olduğu için uzman bir diyetisyen ile çalışmak önemlidir. Diyetimi bozdum, ertesi gün ne yapmalıyım sorusunu soran kişilerin doğru bir detoks programı alması için uzman tavsiyelerine mutlaka ihtiyaç duyulacaktır.

Ayrıca Bakınız: İnce Bele Sahip Olmak

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.