Demre’de Gezilecek Yerler

07.08.2022
90
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de tatil yapmak isteyen kişilerin görmesi gereken birçok yer bulunuyor. Herkese hitap eden yapısı ile yaş, tatil anlayışı, cinsiyet ve diğer unsurlar fark etmeksizin Demre’de eğlenmek mümkün. Demre’de gezilecek yerler arasında önemli antik kentler, müzeler ve plajlar bulunuyor.

 • St Nicholas Kilisesi: Demre’nin önemli yerlerinden biridir. Kili için yapılan çalışma ve onarımlar çoğu zaman yeniden gündeme alınıyor. Koruma altında olan yapı dini özellikleri ve duvar resimleri ile dikkat çeken bir yer.
 • Taşdibi Plajı: Araba ile ulaşım sağlanabilecek olan Taşdibi Plajı, Demre’nin popüler konumlarından biri. Burada istediğiniz gibi yüzebilir ve sevdiğiniz insanlar ile sakin vakit geçirebilirsiniz.
 • Likya Uygarlıkları Müzesi: Likya dönemine ve Likyalılara ait her bir detaya ulaşabileceğiniz bu müzenin çalışma saatleri mevsimlere gör değişiyor. Likya Uygarlıkları Müzesi özellikle bölgedeki arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmiş olan eserler ile dikkat çekiyor.

Demre’de Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Demre'de Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Demre denildiği zaman akla iki unsur geliyor. Bunlardan biri arkeolojik çalışmalar ve zengin tarihi mekanlar, bir diğeri ise doğal güzellikler. Denizde yüzerken antik kent kalıntılarını izleyebileceğiniz, tırmanış yaparak gün batımını izleyebileceğiniz birçok tarihi nokta Demre’de turistlere ev sahipliği yapıyor. Demre’de gezilecek tarihi yerler mutlaka görmelisiniz.

 • Myra Antik Kenti: Demre’nin önemli yerlerinden biri olan Myra Antik Kenti tarihi ile dikkat çeken bir yer. Myra Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalar dönem dönem yeniden başlatılıyor. Hem yürüyüş rotası hem de tarihi bir nokta olan Myra Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
 • Myra Kaya Mezarları: Tarihi lokasyonlardan biri olan Myra Kaya Mezarları, eski kalıntıların en ünlüsüdür. Denizde yüzerken dahi görülebilecek olan Myra Kaya Mezarları, sunduğu eşsiz manzarası ile de dikkat çekiyor.
 • Simena Kalesi: Üçağız köyüne yakın olan Simena Kalesi tekne turu yapmak isteyen kişilerin ilk rotalarından biri. Bölgeye ulaşmak için araç yolculuğu yapılması da gerekebiliyor.
 • Andriake Antik Kenti: Demre’nin önemli rotalarından biri olan Andriake Antik Kentinden kalan kalıntılar hala koruma altında. Bölge gezileceği zaman mutlaka dikkatli bir şekilde gezilmesi ve kalıntılara zarar verilmemesi gerekiyor.
 • Sorouda Nekropolü: Hoyran ismi ile de bilinen bu nekropöl, arkeolojik olarak önem taşımaktadır. Bir arazi üzerinde yer alan nekropole ulaşırken hem kısa bir yürüyüş yapabilir hem de tarihi bir tura katılabilirsiniz.

Demre’de Gezilecek Doğal Yerler Neler?

Demre’de gezilecek yerlerin başında gelen doğal güzellikler herkese kendini arınmış hissettirecek. Demre’de gezerken kendinizi özel hissedeceğiniz ve doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Demre’de gezilecek doğal yerler her biri değerli ve çoğu koruma altında.

 • Kekova Batık Kent: Demre’nin önemli güzelliklerinden biri olan Batık Kent hem tarihi olması hem de doğal güzellik statüsünde bulunması nedeni ile sıkça tercih ediliyor. Kekova Batık Kent eşsiz denizi ve suyunun rengi ile dikkat çeken bir alan. Birçok insan bu alanı merak ettiği için şehir dışından ve yurt dışından Demre’yi ziyarete gidiyor.
 • Akvaryum Koyu: Kekova bölgesinde yer alan Akvaryum Koku her bir özelliği ile özel bir yerde bulunuyor. Akvaryum Koyu birbirinden eşsiz fırsatlar sunarken aynı zamanda balık türleri ile de dikkat çekiyor. Burada yüzerken deniz ayakkabısı kullanıldığında daha konforlu hareket edilebilir.
 • Andriake Kuş Cenneti: Kuş gözlemi yapmak için sık sık tercih edilen yerlerden biri olan Andriake Kuş Cenneti sunduğu değerler ile dikkat çekiyor. Demre’de gezilecek önemli yerlerden biri olan kuş cenneti dünya çapında bir üne sahip.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Mordoğan'da Gezilecek Yerler

Demre’nin Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Demre’nin meşhur yemeklerinin birçoğu Antalya’ya ve Akdeniz Bölgesine özgü lezzetlerden oluşuyor. Demre’de mutlaka yerel lezzetleri tatmalı ve evinize öyle dönmelisiniz. Demre’ye giden birçok kişi özellikle Demre’nin ünlü yemeklerini tatmak için vakit ayırıyor.

 • Istakoz: Demre’nin önemli lezzetlerinden biri de ıstakozdur. Istakoz tüketmek isteyen kişiler mutlaka Demre’de bunu deneyimlemeli. Eşsiz sunum ve servis ile gelen ıstakoz ve diğer deniz ürünleri Demre’nin ünlü yemeklerinin başında geliyor.
 • Kalamar: Demre’nin meşhur yemeklerinden biri de kalamar. Özellikle sahil şeridindeki restoranlarda uygun fiyatlar ile tüketilebilecek bir deniz ürünü.
 • Enginarlı Girit Kebabı: Antalya bölgesinin özel kebaplarından biri lan Enginarlı Girit Kebabına, Yunanistan’da rastlamak mümkün. Asıl tadını özel tereyağından alan bu kebabı mutlaka tatmalısınız.
 • Hibeş: Antalya ve Demre’de sık karşılaşılan tatlardan biri olan Hibeş tamamen bu yöreye aittir. Hibeş ara ve ana öğünlerde tüketilebileceği gibi meze olarak da yenilmesi mümkün.
 • Laba Dolması: Kuzu kaburgası kullanılarak hazırlanan Laba dolması, yörenin önemli lezzetlerinden biri. Alanya taraflarında daha sık karşılaşılsa da Demre’de de bu lezzete ulaşmak mümkün.
 • Frigya Biber Dolması: Özel bir lezzet olan Frigya biber dolması, içli köfteye benzeyen bir tarife sahiptir. Frigya biber dolması bölgeye özgü lezzetlerden biridir ve atıştırmalık, meze ya da ara öğün olarak tüketilmesi ile daha sık karşılaşılır.
 • Yörük Kebabı: Antalya yöresinin kökeni ve tarihi Yörüklere dayandığı için bu bölgede sık sık Yörük tatlarına ulaşılması mümkün. Yörük kebabı da Demre’nin dikkat çeken lezzetleri arasında.

Demre’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Demre'ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Arkeolojik kazıların fazla olması nedeni ile tarihi ile öne çıkan Demre’de su sporları da ün kazanmış durumda. Demre’ye yolu düşen herkes mutlaka kano kullanmalı ve diğer deniz sporlarını deneyimlemeli. Demre seyahatinde yapılması gereken aktiviteler arasında birçok eğlence yer alıyor.

 • Caretta Caretta Gözlemi: Demre’nin farklı lokasyonları, Akdeniz Bölgesi için önemli olan Caretta Caretta kaplumbağalara ayrılmış durumda. Demre’ye giden birçok kişi özellikle kaplumbağa gözlemi aktivitelerine katılmadan geri dönmek istemiyor.
 • Antik Kentte Yürüyüş: Demre’de birçok antik kent bulunuyor. Bu antik kentlerin içerisinde yer alan rotalar ise oldukça dikkat çekici. Antalya bölgesini kaplayan geniş rotalara Demre’den ulaşmak mümkün.
 • Heroon Anıtına Tırmanın: Hafif dağlık bir bölgede olan Heroon Anıtına gitmek için Trysa Antik Kentinde trekking yapmak gerekiyor. Tüm Demre’yi ayaklarınızın altına alabileceğiniz Heroon Anıtını mutlaka görmelisiniz.
 • Tekne Turu: Demre sahilinden başlayan birçok tekne turu, Kekova ve Kaş bölgesine kadar uzayabiliyor. Antalya’nın farklı yerlerine de giden tekne turlarına katılarak gününüzü daha farklı bir hale getirebilirsiniz.
 • Kano Turları: Tekne turlarının yanı sıra isteyenler kano ile de Demre’nin plajlarında tura çıkabilirler.
 • Su Sporları: Her ne kadar dingin bir yer olarak bilinmesine karşın Demre’de birçok ekstrem spor rahatlıkla yapılabiliyor.

Demre’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Demre’deki gezinizde dikkat etmeniz gereken unsurların başında katıldığınız aktivitelerde önlem almak yer alıyor. Profesyonel kişilerden destek alarak su sporları gibi aktivitelere katılım gösterebilirsiniz. Demre seyahatinde dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise yüksek sıcağa maruz kalmamak.

 • Yaz aylarında gidilecek ise yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanılmalı.
 • Yine yaz aylarında bol miktarda su tüketilmeli.
 • Çoğu işletme ve ören yeri girişinde kredi kartı geçmesine karşın yine de gezerken nakit para bulundurmanız gerekebilir.
 • Farklı plajlarda ve koylarda yüzerken balık popülasyonunu etkilememeye ve caretta carettaların alanına girmemeye özen gösterilmelidir.
 • Ören yerleri, antik kentler, doğal güzellikler, plajlar ve diğer yerlerin hepsi kirletilmemelidir.

Ayrıca Bakınız: Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.