Covid’e Karşı 5 Altın Kural

08.08.2021
589
Covid’e Karşı 5 Altın Kural

Covid salgını bitene kadar olmazsa olmaz 5 alışkanlığı sizler için derledik.

Ellerini sabunlamak

İlk Adım El Yıkama

Virüs ve bakterilerden korunma denilince akla gelen ilk şey el yıkamak. Paylaşılan veya sık kullandığınız nesnelere dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getirmeye özen gösterin. Bu alışkanlık pandemi ve sonrası için hayati önem taşıyor.

dezenfektan

Dezenfektan Kullanımı

Sürekli ellerinizi yıkayabileceğiniz bir ortam bulamayabilirsiniz, bu sebeple çantanızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir dezenfektan pratik bir çözüm olabilir. Yüksek alkollü dezenfektanların cildi tahrip ettiğini unutmamak ve cildinize gerekli olan bakımı yapmayı da ihmal etmeyin.

yuze dokun 1

Elleri Kontrol Etmek

Covid-19’un pik yaptığı bu dönemde ve normal yaşantımızda yüzünüze dokunmayın. Kirli ve dezenfekte edilmemiş ellerle yüze dokunmak bakteri ve virüslerin bulaşma, aktive olma riskini tam 10 kat arttırıyor. Covid’in yanı sıra cildin yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına, sivilce siyah nokta gibi istenmeyen sonuçlar sebep olabiliyor.

Beslenme

Beslenme Alışkanlığı

Covid inmmün sistemi zayıf kimselerde daha çok etki gösteriyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıda ve takviyeler ile sindirim sisteminizi desteklemek olası bir durumda hayatınızı koruyacak önemli bir unsur. Bu konu ile ilgili MAKALE yazımıza göz atabilirsiniz.

sport

Spor ve Uyku Düzeni

Düzenli uyku ve spor Covid öncesi ve sonrası için 7den 70e tüm bireylerin hayatlarında olması gereken en önemli madde. Minimum 7 saat uyumaya ve en az haftada 2 gün spor yapmaya önem göstermelisiniz. Bu konu ile ilgili MAKALE yazımıza göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Şeker Hastalarının Çocuğu Olur mu?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.