Çamlıyayla’da Gezilecek Yerler

06.08.2022
86
Çamlıyayla’da Gezilecek Yerler

Çamlıyayla’da gezilecek yerler birbirinden güzel deneyimleri sunuyor. Mersin’in ilçelerinden biri olan Çamlıyayla’da birçok yürüyüş rotası, kamp alanı ve doğal güzellik bulunuyor. Aktivite yapmak isteyen kişiler Çamlıyayla’daki aktivitelere kolayca katılabilir. Hem arkadaş grupları hem de aileler için birçok farklı aktiviteye ev sahipliği yapan Çamlıyayla sık ziyaret edilen bölgelerden biridir.

 • Papazın Bahçesi: Papazın Bahçesi, Çamlıyayla’nın en sık ziyaret edilen yerlerinden biri. Mesire alanı olması neden ile piknik yapmak ve sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz. Papazın Bahçes, birbirinden farklı yürüyüş parkurları, içerisindeki su alanları ve havuzlar, oturma yerleri ile doğa içinde zaman geçirilmesini destekliyor. Bahçe içerisindeki çeşmelerden ücretsiz temiz su alınabilmesi de bölgenin ziyaretçi sayısını arttırıyor. Ayrıca bahçede yer alan alabalık çiftlikleri de ziyaret edilebilir.
 • Aydos Dağı: Yürüyüş rotası için uygun olan Aydos Dağı, kamp yapmak isteyenler için de uygun bir yerdir. 3430 rakıma sahip olan Aydos Dağı, Mersin ve Konya illerinin de sınırlarında yer alan büyük bir alanı kaplıyor.

Çamlıyayla’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Çamlıyayla'da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Çamlıyayla’da gezilecek ve görülecek birçok tarihi yer var. Çamlıyayla’da gezilecek tarihi yerlerin arasında Sinap Kalesi, Namrun Kalesi ve Gülek Kalesi bulunuyor. Orta çağa kadar dayanan tarihleri ile bu kaleler hem eşsiz manzara sunuyor hem de tarihi bir perspektif sunuyor. Çamlıyayla’nın tarihi yerleri birbirinden farklı yapılardır. Mimarlık tarihi için de önemli olan bu noktalar özellikle tarihçiler ve sanat tarihçileri tarafından merak edilen yerleri içeriyor.

 • Sinap Kalesi: Bölgenin büyük ve tarihi yapıları arasında yer alan Sinap Kalesi, Namrun Kalesi ile yakın mesafede yer alır. Çamlıyayla merkezine 5 kilometrelik mesafede yer alan Sinap Kalesi, geniş bir alanda yer alıyor. Yeşillik etrafına inşa edilmiş olan Sinap Kalesi özellikle tarih ve mimarlığa ilgisi olan kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Çevrede ateş yakmadan piknik yapmak ve keyifli bir yürüyüşe çıkmak da mümkün.
 • Namrun Kalesi: Bölgede yer alan en büyük tarihi yapıdır. Tepede yer alan Namrun Kalesi’nin inşası orta çağa tarihlendirilir. Yapısı, dokusu ve mimarisi ile önemli bir yapı olan Namrun Kalesi birçok turistin ziyaretini kabul ediyor. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Namrun, Hititler Döneminde de aktif olarak kullanılmıştır.
 • Gülek Kalesi: Eşsiz manzarası ile dikkat çeken Gülek Kalesi özellikle fotoğrafçılar ve hobi olarak fotoğraf çeken kişiler tarafından tercih ediliyor. Eşsiz manzarasının yanı sıra temiz havası nedeni ile her zaman ziyaret edilebilen bir yer. Daha sakin vakit geçirmek isteyenler hafta içi gitmeyi düşünebilir.

Çamlıyayla’da Gezilecek Doğal Güzellikler Neler?

Çamlıyayla’da gezerken ilçe merkezinin yanı sıra gidilebilecek birçok nokta var. Bu noktalar hem birbirinden güzel rotaları hem de yeni deneyimleri içeriyor. Bölgedeki turlara katılabileceğiniz gibi özel aracınız ile Çamlıyayla’da gezilecek doğal güzelliklere ulaşabilirsiniz. Doğa içerisinde sakin vakit geçirmek ya da şelale turu yapmak gibi birçok seçenek sunan Çamlıyayla, popüler rotalar arasında bulunuyor.

 • Çini Göl: Çamlıyayla’nın gezilecek yerleri arasında bulunan Çini Göl, en popüler yerlerden biridir. Bolkar Dağlar ile çevrili olan Çini Göl, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Krater gölü olan Çini Göl hem renkleri hem de yapısı ile dikkat çeker. Toros Dağları’nı gezmek isteyenler mutlaka bölgede yer alan farklı boyutlardaki diğer krater göllerini de ziyaret etmeli.
 • Kırlar: Toros’un bittiği yerde başlayan yeşil alanlara Çamlıyayla halkı tarafından kır ismi verilmiştir. Bu bölgede yürüyüş yapmak, gün doğumu ve gün batımını izlemek mümkün. Uzun bir yürüyüş yapıldıktan sonra kolayca ulaşılabilen bir konumda bulunuyor.
 • Karasu Şelalesi: Bu şelale aynı zamanda Boğazpınar Kanyonu olarak da biliniyor. Çamlıyayla’ya yakın olan şelaleye gidilerek farklı aktivitelere de katılmak mümkün. Özellikle Mersin’in sıcağından kaçanların sık gittiği bir yer.
 • Ana Ardıç: Çamlıyayla’nın en geniş, büyük ve eski ağacıdır. En yaşlı ağaç olduğu için de Ana Ardıç sık sık ziyaret edilir. Çamlıyayla merkezine yakın bir mesafede olan Ana Ardıç, birçok kişinin ilgisi ile karşılaşıyor. 1100 yaşından daha büyük olan ağacı ziyaret ederken ona saygılı davranmaya ve zarar vermemeye özen göstermek gerekir.
 • Saklı Cennet: Kisecik adı ile de bilinen Saklı Cennet, Çamlıyayla’nın popüler yerlerinden biri. İçerisinde birçok farklı aktivite bulunan Saklı Cennet özellikle yaz aylarında yoğun ilgi ile karşılaşır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Demre'de Gezilecek Yerler

Çamlıyayla’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Çamlıyayla’nın ünlü yemekleri Mersin’in özel lezzetlerini içerir. Mersin’in özel tantunisi, munbar dolması ve kebabı turistlerin en çok merak ettiği lezzetlerdir. Çamlıyayla’nın eşsiz güzelliklerinin yanı sıra meşhur yemeklerinin de mutlaka deneyimlenmesini öneriyoruz. Çamlıyayla’da tatil yapacak olanlar mutlaka Mersin’in yöresel lezzetlerini tatmalıdır.

 • Karın Munbar Dolması: Çamlıyayla’nın özel lezzetlerinden biri olan karın munbar dolması, sık tercih edilen yiyeceklerden biri. Bölgede sık sık tercih edilen bu yemek, en meşhur lezzetlerin başında geliyor.
 • Tantuni: Çamlıyayla’nın meşhur yemeklerinden biri olan tantuni, Mersin’e has bir lezzettir. Türkiye’nin farklı yerlerinde de karşılaşılan bir lezzet olsa da Mersin ve Çamlıyayla tantuninin asıl yapıldığı yerdir.
 • Tarsus Kebabı: Mersin’in lezzetlerinden biri olan Tarsus kebabı da ünlü yemeklerden biri. Et tüketen kişilerin mutlaka denemesi gereken Tarsus kebabı eşsiz bir lezzet ile hazırlanıyor.

Çamlıyayla’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Mersin’e giden ve oradan Çamlıyayla’ya geçecek olanlara birçok aktivite önerisi bulunuyor. Çamlıyayla’ya gidince yapılması gereken aktivitelerin birçoğu özellikle sıcaklardan korunmayı sağlayan etkinliklerdir. Turistlerin ilgisini çeken bu aktivitelere katılım da oldukça cüzi fiyatlara sahiptir. Ekonomik bir tatil planı yapmak isteyenler kolaylıkla Çamlıyayla’da vakit geçirebilirler.

 • Ters Evi Ziyaret Edin: Ters Ev, Çamlıyayla’nın meşhur alanlarından biri. Kendinizi ters bir mimaride bulacağınız bu evde, sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebileceksiniz. Özellikle çocuklu aileler bölgede tatil yaparken Ters Ev’i ziyaret edebilir. Ters Ev ücretlidir ve girişte yaşa bağlı olarak değişen miktarlarda ödeme yapılır.
 • Saklı Cennet: Saklı Cennet’in içerisinde birçok aktivite alanı bulunuyor. Saklı Cennet’in içerisine yerleştirilmiş büyük boyutlu salıncaklara binilebilir ve buradaki diğer doğa sporları denenebilir. Aktivitelerin her biri farklı miktarlarda ücretlendirilmiştir.
 • Baştepe Yangın Kulesi: Özellikle yaz aylarında artış gösteren orman yangıları için hazırlanmış bir kuledir. Kulenin etrafındaki dağlık bölge turizmin bir parçası olarak da kullanılmaktadır. Yürüyüş, dağcılık, tırmanış ve birçok farklı aktivite için tercih edilir.

Çamlıyayla’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çamlıyayla'daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çamlıyayla’ya gezmeye giden kişilerin özellikle yaz sıcaklarına dikkat etmesi gerekir. Yoğun sıcaklara ve ani hava değişimlerine dikkat edildiği müddetçe Çamlıyayla gezisinde kişiler herhangi bir sorun yaşamazlar. Çamlıyayla seyahatinde dikkat edilmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

 • Geliştirilmiş doğa yürüyüşlerine katılırken yanınıza mutlaka su ve atıştırmalık almalısınız.
 • Çok sıcak günlerde, güneşe ve sıcağa maruz kalmaktan kaçınmalısınız.
 • Çamlıyayla her ne kadar Mersin’in en yeşil bölgelerinden biri olsa da sıcak olduğu dönemlerde bol su tüketilmelidir.
 • Ağır gıdalar ile beslenmek yerine hafif yemekler tüketilmesi önerilir.
 • Dağ tırmanışı ya da göl gezi gibi aktivitelere katılırken telefonun çekmeme ihtimaline karşı sevdiklerinize ya da kaldığınız yere önceden haber verebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Ahlat’ta Gezilecek Yerler

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.