Astroloji Nedir?

16.08.2021
192
Astroloji Nedir?

Astroloji nedir? Uzayda bulunan yıldızların konumları hakkında bize bilgi verir. Aynı zamanda yıldızların etkilerini insanlığa aktarmaya ve bu etkileri göz önünde tutarak geleceği daha önceden tahmin etmeye dayanan bir tür falcılık sanatıdır. Aslında astroloji geniş bir sektördür ve diğer sektör ile etkileşim içerisindedir. Astroloji de ara ara müşteriler olduğu gibi daimi müşterilerde vardır. Kısaca Astroloji nedir sorunuzu yanıtlamaya çalıştım şimdi astrolojiyi biraz daha yakından tanıyalım

Astroloji Geçmişi

Yıldızları ve gezegenler gözlemleyerek gelecek kehanetlerinde bulunmak, bilhassa felaketleri öngörmek eski toplumların çoğunda görülen bir olay. Buna ait ilk örnekler Mezopotamya’daki Asur & Babil sınırlarındadır.

Günümüz batı topraklarında bilinen Astroloji biliminin temelinin Eski Yunanlara dayandığı yüksek ihtimal. Büyük İskender’e kadar, Eski Yunan topraklarında gök cisimlerine ait  incelemeler, gelecek kehanetlerini veya felaketlerini bulmak için değil hava durumu etkisi araştırılırdı, sonraki Mezopotamya uygarlıklarının etkisi ile Eski Yunan topalaklarına astronominin Astroloji ile yer değiştirmesi başladı.

Şimdilerden çok uzun süre önce, insanoğlu yıldızlara baktı ve ne olduğunu, yaşamları üzerinde nasıl bir etki bıraktığını, o parlayan cisimlerde neler yaşadığını merak etti. Bu ilk soru Astrolojiyi doğurdu. Hiçbir bilgi astrolojinin geçmişinin ne kadar eski olduğunu tam olarak bize aktarmıyor. Bilinen kaynaklara göre M.Ö. 2400’lü yılların sonlarında Mezopotamya bölgesinde  gök cisimlerinin insanoğlunun kaderini etkileyen güçlü varlıklar olduğu inandı.

Bu ilk astrolojik gözlemciler gökyüzünü izlemeye, onun eşsiz parıltısını, sessiz şarkılarını düzenli bir şekilde kayıt altına almaya başladır. Bu insanlar o dönemin kraliyet ailesine devlet yönetiminde birçok fikir ve akıl verdi. Bu dönemde Astroloji kraliyet sanatı olarak bilindiği düşünülüyor.

Mezopotamya gökbilimcileri gök haritalarını anlamak için henüz geometrik bilimleri kullanmaya başlamadan önce Eski Yunan gök bilimcileri Astrolojik bilimleri ile övünmekteydiler. Yunanlar, mitolojilerine Astroloji ve yeni geometri bilimini birleştirerek Zodyak kökenli bir astroloji geliştirdi. yunanlar astrolojiyi geleceğini merak eden bireylere gök davranışlarını kullanarak yıldız falı ile danışmanlığı  çıkardılar.

Asırlar sonra birçok din kendi içinde astrolojiye yer verdi kesinliği kanıtlanmış olmasa da gök cisimlerinin bir şeyler ifade ettiği bir gerçek

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  En Sinirli Burç Hangisidir?

 

gök bilimi

Astrolojinin türleri nelerdir?

Astrolojinin birçok farklı türü ve dalı bulunmaktadır. Astrolojinin türleri nelerdir diye soracak olursak bu soruyu aşağıdaki maddeler ile cevaplayabiliriz,

  • Babil astrolojisi, Milat’tan önce ortaya çıkmış bir astroloji türüdür. Doğal afetleri, insanların yaşamındaki olaylar ve hava durumu gibi durumların göklerden etkilenmesiyle başlamıştır. O zaman da sadece beş tane gezegenin var olduğu bilinmekteydi ve inançlarını bu gezegenlerle bağdaştırıyorlardı. Her gezegene bir tanrı atamışlardı. Bu astroloji türünde gezegenlerin hareketleri tahmin edilmeye çalışılıyor ve maddesel olan her türlü nesnenin kaderi de bu sayede öğrenilmekteydi. Bu astroloji türünde 12 tane ev oluşturulmuştur ve bu 12 ev günümüzdeki 12 burcu temsil etmektedir.
  • Helenistik astroloji, Milat’tan önce bulunmuştur. Burçları yükselenlerle ilişkilendiren ilk astrolojidir. Ve yükselenlerden türeyen 12’ye Göksel evi de bulmuşlardır
  • Batı astrolojisi, Helenistik astrolojinin bir dalıdır. Günümüzde en çok uygulanan astroloji türüdür haftalık ve günlük gazete köşelerinde yer almaktadır. Bu astroloji türü sayesinde kişinin doğum tarihi, saati, yerine göre çıkarılır ve bu çıkarılan harita sonucunda yeteneklerin başarı derecesinin kişilik karakterlerinin ve gelecekte olacağı durumun önceden bilindiği söylenmektedir.
  • Çin astrolojisi, diğer astroloji türlerinden biraz farklıdır. 60 senelik bir periyot temelinde kurulmuştur ve taş, ateş, toprak, metal, ve sudan oluşmaktadır.

Astroloji

Hangi aylar içerisinde hangi burca sahip olunur?

Hangi aylar içerisinde hangi burca sahip olunur çok fazla araştırılan bir sorudur. Bu sorunun cevabını şu şekilde yanıtlayabiliriz:

Oyla post
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.