Ahlat’ta Gezilecek Yerler

05.08.2022
92
Ahlat’ta Gezilecek Yerler

Tatil dönemlerinde birçok kişi Ahlat’a giderek eşsiz bir tatil geçirmek istiyor. Mevsim özelliklerinden turistik olarak yararlanmanın mümkün olduğu bölge, birbirinden farklı deneyimler sunuyor. Gezilecek yerler ve tarih açısından zengin olan Ahlat’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ahlat’ta gezilecek yerler birçoğu kültür turu olarak da kabul edilmektedir.

 • Ahlat Müzesi: Bölge ve tarihi hakkında en kapsamlı bilgiyi sunan Ahlat Müzesi mutlaka görülmeli. Tarihi bir yolculuğa çıkmadan önce buradan bölge ile ilgili tüm bilgilere erişmek mümkün. Yaz ve kış aylarında çalışma saatleri değişen müzenin kataloğu da ilginizi çekecek.
 • Sahil Kalesi: 1220’li yıllarda yapıldığı düşünülen bu kale Osmanlı Devleti için de önemli bir yapıdır. Yavuz Sultan Selim’in yaptırdığı düşünülen kalenin özellikleri, mimarisi ve sunduğu görüntü turistlerin ilgisini çeker.
 • İskender Paşa Camii: İskender Paşa tarafından yapıldığı için aynı adı alan caminin Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülür. Mimariye karşı ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

Ahlat’ta Tarihi Yerler Nereler?

Ahlat'ta Tarihi Yerler Nereler?

Ahlat’ta gezilecek tarihi yerler sayısı bir hayli fazladır. Ahlat’a tatile giden birçok kişi tarihi yerlere de ilgisi olan kişilerdir. Bu bölgede görülmesi gereken birçok kümbet, mezarlık ve türbe yer alır. Her birine mutlaka zaman ayrılması ve kesinlikle ziyaret edilmesi önerilir. Tarihin farklı dönemlerine ev sahipliği yapan kaleleri ve Selçuklu mezarlığı gibi özel yapılarıyla dikkat çeken bir bölgedir.

 • Ahlat Selçuklu Mezarlığı: Ahlat’ın tarihi rotalarından biri olan Selçuklu mezarlığı devasa boyuttaki mezar taşları ile dikkat çekiyor. Boyutların yanı sıra mezar taşlarının üzerindeki kabartmalar, semboller ve yazılar da sanat tarihi için oldukça değerli ve önemli. Göktürk Abideleri kadar kıymetli olan Selçuklu Mezarlığındaki mezar taşları dünya mirasında da yer alıyor. Çok geniş bir alana yayılmış olan mezarlık 200 dönümden fazla bir alanı kaplıyor. Bunun yanı sıra 1200’den fazla mezar taşı da ziyaretçilere daha önce deneyimlemedikleri hisleri tattırıyor.
 • Abdurrahman Gazi Türbesi: 600’lü yıllarda inşa edilen bu türbe hem tarihi hem de mimarisi ile dikkat çekiyor. Tarihin birçok dönemine tanıklık eden türbe, belirli periyotlar ile bakım ve onarım çalışmalarına tabi tutuluyor.
 • Emir Bayındır Kümbeti: Gazi Türbesi kadar eski olmasa da 1000’li yıllara tarihlendirilen bu türbe, Akkoyunlar ve Selçuklu dönemlerine tanıklık etmiş. Kendi döneminin en ünlü zanaatçısına yaptırılan kümbet, günümüzde değerini korumaya devam ediyor.
 • Çifte Kümbet: 1200’lü yıllarda yapılan ve birçok kişinin dikkatini çeken çifte kümbet özellikle tarih ve arkeoloji gibi alanlara ilgisi olanların yakın merceğinde. Eski Ahlat bölgesinde yer alan bu kümbetlerde turistlerin ilgisini çekiyor.

Ahlat’ta Gezilecek Doğal Yerler Neler?

Ahlat bölgesinde görülmesi gereken o kadar çok yer varken doğal güzelliklerden bahsetmemek olmaz. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği nadir yerlerden biri olan Ahlat, birbirinden eşsiz doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Ahlat’ta gezilecek doğal yerlerin içerisinde kuş gözlem rotaları da bulunuyor.

 • Nemrut Krater Gölü: Tatvan’ın doğal güzelliklerinden en ayrıcalıklısı olan Nemrut Krater Gölü her şeyi ile özel bir deneyim sunuyor. Kaplıca gibi amaçlar ile de kullanılan alan büyüklü küçüklü adacıkları da içerisinde barındırır. Bölgenin sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra farklı deneyimler yaşamak isteyenler de sık sık Nemrut Krater Gölü’nü ziyaret eder. Özel araçlar ile gidilebildiği gibi halk otobüsleri ve Nemrut servisleri ile de göle ulaşım sağlanabilir.
 • Nazik Gölü: Merkeze 16 kilometrelik bir mesafede bulunan Nazik Gölü ve çevresi eşsiz bir görsel şölen yaratıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaraları sunan bu gölde sevdikleriniz ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kış aylarında büyük bir bölümü ve çoğu zaman tamamı buz tutan gölde farklı aktiviteler de yapılabilmekte.
 • Sütey Yaylası: Doğa içerisinde keyifli vakit geçirmek ve doğa manzarasına doymak isteyenler için Sütey Yaylası sık sık önerilen bir rotadır. Süphan ve Ziyaret adlı iki dağın arasında bulunan Sütey Yaylası, eşsiz manzarası ile dikkat çeker.
 • Çil Gölü: Sütey Yaylası’na çok yakın olan Çil Gölü, genellikle yayla ile aynı gün görülmek üzere planlanır. Kuş gözlemcileri için önemli olan bu bölge, Türkiye’nin ve Anadolu’nun en önemli kuş gözlem alanıdır.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hopa'da Gezilecek Yerler

Ahlat’a Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Ahlat’a giden birçok kişi hem tarihi hem de doğası için bölgeyi ziyaret etse de yemeklerinin de mutlaka tadına bakılıyor. Ahlat’ın ünlü yemekleri birbirinden leziz tarifleri içeriyor. Zengin bir mutfağı olan Ahlat’ın tüm yemeklerine özellikle merkezde ulaşmak mümkün.

 • Harse: Ahlat’ın yerel yiyeceklerinden biri olan Harse, geleneksel bir lezzettir. Ahlat’a yolu düşen herkese ikram edilen ve mutlaka tadına bakılması istenen bir yemek. Buğday temelli bir yemek olan harse özellikle kış aylarında sık sık pişiriliyor.
 • Çortu Aşı: Lahana aşı olarak da bilinen bu yemek, bir çeşit çorba. Protein oranı son derece yüksek olan erik aşının içerisine et de ekleniyor. Tandırda pişirilen çortu aşı, kahvaltılarda da tüketilebiliyor.
 • Ayran Aşı: Ahlat yöresine ait olan ayran aşı da protein olarak zengin bir yemek türü. İçerisine eklenen yağlı ayran ile hazırlanıyor ve özel teknikler ile servis ediliyor.

Ahlat’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Ahlat'a Gidince Mutlaka Yapılacaklar Nelerdir?

Ahlat’a giden ve gitmek isteyen herkese önerilen birçok farklı aktivite vardır. Bu aktivitelerin başında harabe şehri Budist Türk mabedi ve kümbetler yer alır. Gidilen mevsime göre katılım sağlanacak aktiviteler farklılık gösterir. Yaz aylarında göllerde yüzmek ve kış aylarında ise kar tatili yapmak Ahlat’ta mümkündür. Ahlat’a gidince yapılması gereken aktiviteleri sizin için hazırladık.

 • Harabe Şehri Gezin: Harabe şehir, inanılmaz bir deneyim yaşatması ile dikkat çekiyor. Burada 500’e yakın mağaranın bulunması ve hala çalışmaların devam etmesi sebebi ile Harabe şehir ün kazanmış durumda. Dünya çapında bir üne sahip olan Harabe Şehir mutlaka gezilmeli.
 • Budist Türk Mabedi’ni Görün: Harabe Şehir içerisindeki mağaralarda bulunan Budist Türk Mabedi dünya çapında bilinen bir yer. Her sene özellikle yaz ve bahar aylarında yurt dışından birçok turist, uzman ve ilgili bu mabedi görmek için Ahlat’a gidiyor.
 • Kümbetleri Gezin: Bölgenin en eski varlıkları olan kümbetler, birbirinden özgü tasarımlara ve mimari özelliklere sahip. Tarihi bir gezi planı yapanların mutlaka kümbetleri de görmesi önerilir.
 • Kayak Merkezine Gidin: Kış aylarında Ahlat’a giden kişiler mutlaka günübirlik gidilip dönülecek yerlere de uğramalı. Özellikle kayak merkezi, kış aylarında en sık ilgi gören yerlerden biri. Kayak merkezine giderek yeni deneyimler kazanabilirsiniz.
 • Van Gölü’nü Ziyaret Edin: Ahlat’a yakın olan Van Gölü civarına konumlandırılmış plajları ziyaret edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bölgeye gidenler serinlemek için bu yöntemi kullanabilir.

Ahlat’taki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ahlat seyahatinde dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi hava ve iklim şartlardır. Diğer unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yoğun dönemlerde rezervasyonu önceden yaptırmak gerekebilir.
 • Kış aktiviteleri esnasında profesyonel kişilerden destek alınması önemlidir.
 • Yaz aylarında susuz kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Akşamları serin olabildiği için yaz tatili tercih edilse dahi mutlaka kalın bir hırka ya da ceketi de yanınıza almalısınız.

Ayrıca Bakınız: Hopa’da Gezilecek Yerler

5/5 - (1 vote)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.